S&P’nin Türkiye Değerlendirmesi Uzmanların Gözünde

S&P’nin Türkiye notunu yükseltmesi sürpriz değil. Diğer kuruluşlardan da artış bekleniyor.

Türkiye’nin Kredi Notu Yükseldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti. Bu yükseltmenin ardından kredi notu görünümü de “pozitif” olarak korundu.

Pozitif Gelişmenin Nedenleri

S&P’nin değerlendirmesinde, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekibinin ekonomi politikalarında gerçekleştirdiği düzenlemelerin olumlu etkisi vurgulandı. AA Finans analisti Haluk Bürümcekçi, S&P’nin kararının Aralık ayındaki not görünümünün “pozitif”e çevrilmesi ve Türkiye’nin mevcut kredi risk primi (CDS) dikkate alındığında beklenen bir gelişme olduğunu belirtti.

İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu da, Türkiye’nin CDS ve diğer risk göstergelerindeki iyileşmenin, tahminlerin ötesinde güçlenen para politikasının ve daha öngörülebilir bir politika çerçevesinin sonucu olduğunu ifade etti.

Sürekli İyileşmenin Anahtarı

Aslanoğlu, para politikasına maliye politikasının güçlü bir şekilde eşlik etmesi ve sürdürülebilir bir yola girilmesinin iyileşmenin devamı için kritik olduğunu vurguladı. S&P’nin değerlendirmesinde de bu durumun altı çizildiğini belirtti. Ayrıca gelir politikasına ilişkin beklentilere de dikkat çekildi.

Beklentiler ve Gelecek

S&P’nin yükseltme kararıyla Türkiye’nin notu, Bahreyn ve Ürdün gibi ülkelerin seviyesine ulaştı. Haluk Bürümcekçi, Türkiye’nin risk priminin 290 civarında seyretmesinin beklendiğini ve bu düşüş eğiliminin devam edebileceğini öngördü.

Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi, cari açığın azaltılması ve sürdürülebilir bir yola girilmesi durumunda not artışlarının devam etmesi muhtemel görülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.