Şırnak’ın İlham Kaynağı Öğreticileri KOSGEB Desteğiyle Girişimcilik yolunda

Nazife ve Ceylan, KOSGEB desteğiyle Uludere’de tekstil atölyesi kurarak 62 kişiyi iş sahibi yaptı.

KOSGEB Desteği ile Tekstil Atölyesinde 62 Kadın İstihdam Ediliyor

Şırnak’ın Uludere ilçesinde KOSGEB desteğiyle kurulan tekstil atölyelerinde, Ceylan Bayram ve Nazife Ürek liderliğindeki girişimler, çoğunluğu kadın 62 kişiye istihdam sağlıyor. Girişimciler, işlerini büyütmeyi ve çalışan sayısını artırmayı hedefliyor.

Usta öğretici olarak çalışan Bayram ve Ürek, KOSGEB desteği sayesinde girişimcilik yoluna adım attılar. Ceylan Bayram, KOSGEB’den aldığı makine desteğiyle Kılaban Mahallesi’nde 300 metrekarelik bir tekstil atölyesi kurdu. Atölyede 20’si Mesleki Eğitim Merkezi öğrencisi olmak üzere 30 kişi çalışıyor ve hastaneler için günlük yaklaşık 5 bin adet tek kullanımlık önlük dikiyorlar.

Nazife Ürek ise Kılaban Mahallesi’nde 800 metrekarelik bir alanda bebek giysisi üreten bir atölyeye sahip. 15 yıl usta öğreticilik yaptıktan sonra KOSGEB desteğiyle kendi işini kuran Ürek, 32 kişiye istihdam sağlıyor.

İki girişimci de KOSGEB ve İŞKUR desteği aldıklarını belirtiyor. Atölyelerini büyütmeyi ve özellikle kadınlara istihdam alanları yaratmayı hedefliyorlar. Ceylan Bayram, “Devlet yetkililerine destekleri için teşekkür ediyorum. Daha fazla kadın çalıştırarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarını istiyorum.” diyor. Nazife Ürek ise “Şu anki çalışanların yanı sıra 100 kişiye daha istihdam sağlamak istiyorum. Özellikle kadın çalışan olmasını istiyorum çünkü burada çok fazla iş imkanı yok.” ifadelerinde bulunuyor.

KOSGEB İl Müdürü Ömer Güngör, geçen yıl 192 girişimciye 21 milyon 662 bin lira destek verdiklerini ve bu yıl da desteğin devam edeceğini bildiriyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.