Şimşek’in Enflasyon Hedefi: Kararlılık Yolunda

Şimşek: Yıl sonu enflasyon beklentisi 12,1 puan geriledi, %33,2 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçlarını Değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek, uygulanan ekonomik programın olumlu sonuçlarının enflasyon beklentilerine de yansıdığını belirtti. Yıl sonu enflasyon beklentisinin gerilemeye devam ettiğini ve 12 ay sonrası beklentinin Ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak %33,2’ye düştüğünü ifade etti.

Enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında büyük önem taşıdığını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

  • Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz.
  • Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır.
  • Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.