Şimşek: Türk Yatırım Fonu’nun Kapıları 500 Milyon Dolar Kayıtlı Sermaye ile Açılıyor

500 milyon $ sermayeli Türk Yatırım Fonu, kamu-özel yatırımları hızlandıracak.

Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu Açılış Toplantısı’nda Şimşek: Türk Devletleri İşbirliği için Fon Güçleniyor

Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu Açılış Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesindeki işbirliği kapsamında Türk Yatırım Fonu’nun operasyonel hale getirilerek güçlendirildiğini belirtti.

Fon’un faaliyete geçmesi için ilk kararların alınacağı toplantının önemine vurgu yapan Bakan Nebati, Türk Devletlerinin 2024 yılı sonuna kadar 1,9 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe ve 178 milyon nüfusa ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi’nin ana hedeflerinden birinin Türk Devletleri arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu belirten Bakan Nebati, Türk Yatırım Fonu’nun bu amaca hizmet edeceğini vurguladı. Fon’un 500 milyon dolar kayıtlı sermaye ile kurulduğunu ve hem kamu hem de özel sektör yatırımlarının ivmelenmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Fon’un KOBİ’lerin büyümesine, altyapı, yenilenebilir enerji, tarım ve turizm gibi alanlardaki yatırımların artmasına teknik destek vereceğini belirten Bakan Nebati, devam eden ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacağını kaydetti.

Fon’un İstanbul’da kurulma kararı aldıklarını ve üye devletlere destekleri için teşekkür eden Bakan Nebati, İstanbul’un jeopolitik konumu, güçlü girişimcilik ekosistemi ve nitelikli beşeri sermayesinin Fon’a önemli katkılar sunacağını vurguladı. Fon’un organizasyon yapısı, karar alma mekanizmaları, insan kaynakları, risk yönetimi, izleme ve denetleme fonksiyonlarıyla uluslararası en iyi uygulamalara uygun olarak faaliyet göstereceğini belirtti.

Macaristan’ın Türk Yatırım Fonu’na üye olma isteğini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bakan Nebati, Fon’un iş modelinde uzun vadeli finansal sürdürülebilirliğin temel ilke olması gerektiğini vurguladı.

Fon bünyesinde yüksek nitelikli ve profesyonel kadroların oluşturulmasının önemine değinen Bakan Nebati, yönetmelikler ve iş planlarının hazırlanması sürecinin hızla tamamlanmasını diledi.

Bakan Nebati ayrıca, Fon’un çalışma ilkeleri ve etkin işleyiş mekanizmasıyla başarılı işbirliklerine örnek olacağına olan inancını dile getirdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.