SEDEC 2024: Güvenlik ve Savunmada Tedarik Zinciri Panelinde Özgün Perspektifler

SEDEC 2024’te Türkiye’nin ilk ve tek ana yurt güvenliği fuarında “Tedarik Zinciri” paneli konuşuldu.

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı Olduğu SEDEC 2024

ATO Congresium’da 23 Mayıs’a kadar devam eden SEDEC 2024 fuarı kapsamında düzenlenen bir panelde konuşan Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Nuh Yılmaz, şirketinin 99 farklı faaliyet alanına sahip olduğunu belirtti.

Aselsan’da 99 Faaliyet Alanı

Yılmaz, “Aselsan ile işbirliği yapmak isteyen firmaların yetkinliklerine bağlı olarak belirli aşamalar ve denetimlerden geçerek şirketimize katıldıklarını” ifade etti. Bu denetimlerin kolay olmadığını vurgulayan Yılmaz, ilgili alanda uluslararası kabul görmüş altyapılara ve sistemlere sahip olunması gerektiğini dile getirdi.

Milli Ürünlerin Payı Artıyor

Yılmaz, son beş yılda yaklaşık 800 ürünün millileştirildiğini belirtti ve “Bu başarılarımızı övünç kaynağı olarak paylaşıyoruz” dedi. Yılmaz, uzaktan komutalı silah sistemlerinde geri tepmeleri önlemek için kullanılan şok izolatörlerin artık mutfaklarda kapakların kapanmasında kullanıldığını ve bu ürünlerin uluslararası pazarda satıldığını ifade etti.

Tedarik Zincirinin Önemi

Havelsan Genel Müdür Yardımcısı Semih Demirtoka, tedarik zincirinin önemine değinerek, “İran’da meydana gelen helikopter kazasının nedenlerinden birinin helikopterin eski olması ve ambargo gibi sorunlar olması söyleniyor. Bu durum, tedarik zincirinin önemini açıkça ortaya koyuyor” dedi. Demirtoka, bazı ürünleri Çin’de aradıklarını ancak Anadolu’da bulduklarını ve bu firmalara destek verdiklerini söyledi.

Milli Kaynak Kullanımında Yüksek Oran

Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Halid Bulut, Roketsan olarak binlerce alt yükleniciyle çalıştıklarını ve ürün tedariği alanına odaklandıklarını belirtti. “Stratejik Tedarikçi Yönetimi” adını verdikleri bir girişim başlattıklarını açıklayan Bulut, bu girişimle alt yüklenicilere yakın ve finansal olarak yeterli bir portföy oluşturmayı, dijital dönüşümdeki yeterliliği aktarmayı hedeflediklerini ifade etti. Bulut, Roketsan’ın milli kaynak kullanımında yüzde 80’ler seviyesine ulaştığını vurguladı.

Teknolojik Derinlik ve İdari Gelişim

TEI Finans ve Tedarik Genel Müdür Yardımcısı Emre Saylan, tedarikçilerin teknoloji hızına uyum sağlamasının önemini vurguladı. Saylan, teknolojik derinliğin, havacılık sektörünün sürdürülebilirliğinde kilit rol oynadığını belirtti. Saylan, idari gelişmelerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ve bunun tedarikçilerin bir sonraki nesle aktarılmasında ve sürdürülebilir kılınmasında önemli olduğunu ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.