Romanya’da Türkiye’nin Yatırımları 7,5 Milyar Doları Aştı: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz

CY: Üçüncü ülkelerle birlikte Romanya’daki doğrudan yatırımlarımız 7,5 milyar $’a çıktı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Romanya Ziyareti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi bir ziyarette bulunmak üzere Romanya’nın başkenti Bükreş’i ziyaret etti. Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan ve diğer yetkililer tarafından Bükreş Henri Coanda Havalimanı’nda karşılanan Yılmaz, Türk İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

Yılmaz, toplantıda Romanya’nın Türkiye için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin son derece olumlu ve ittifak ve stratejik ortaklık temelinde geliştirildiğini ifade etti.

Romanya’nın Avrupa ve Balkanlar’da Türkiye’nin siyasi, ekonomik, askeri ve kültürel ilişkilerinin en üst düzeyde olduğu ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Yılmaz, 2023 yılında Romanya’nın Türkiye’nin AB ülkeleri içinde en çok ihracat yaptığı 6. ülke olduğunu belirtti.

Yılmaz, Türkiye’nin Romanya’ya geçen yıl 6,9 milyar dolar ihracat yaptığını, ithalatın ise 3,6 milyar dolar olduğunu paylaştı ve toplam ticaret hacminin 10,6 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Romanya’nın AB ülkeleri arasında Türkiye’nin dış ticaret hacmi açısından Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Polonya’dan sonra 7. sırada yer aldığını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

“Bu yılın ilk üç ayındaki rakamlar, bu yıl ciddi bir artış olacağını gösteriyor. İnşallah 13 milyar dolarları yakalarız ancak orta uzun vadede daha yüksek bir ticaret hacmi hedefliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi ikili ticaret hacmimiz 10 milyar dolar seviyesini aşmış durumda ve bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu ivmenin de devam edeceğine inanıyoruz.”

Doğrudan yatırımlar açısından Romanya, Türk şirketlerinin yatırım yaptığı ilk 10 AB ülkesi arasında, müteahhitlik sektöründe ise Avrupa’da birinci sırada gelen bir ülke. 5 bine yakın Türk firması ülkede aktif ve kayıtlı firma sayısı daha da yüksek. Ülke çapında elektronik ürünlerden gıda sektörüne, bilgi iletişim sektöründen mobilya sektörüne kadar önemli yatırımlarımız bulunuyor. Üçüncü ülkelerden gelen yatırımlar da dahil edildiğinde, Romanya’daki doğrudan yatırımlarımız 7,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu firmalar genellikle imalat, metal sanayi, gıda, inşaat ve sağlık alanlarında faaliyet gösteriyor.

Romanya’da 293 Romanya sermayeli Türk firması bulunuyor ve özellikle motorlu taşıtlar, ulaştırma ve turizm sektörlerinde aktifler. Yılmaz, “Amacımız, Romanya ile karşılıklı menfaatler çerçevesinde, kazan-kazan anlayışı temelinde bu yatırımları daha da arttırmak” dedi.

“Müteahhitlik firmalarımız bugüne kadar 211 projeyi üstlendi”

Yılmaz, dünyanın en büyük 250 müteahhitliği 2023 yılı listesinde Türkiye’den 40 firmanın yer aldığını ve bununla Türkiye’nin Çin’den sonra ikinci sırada olduğunu vurguladı. Türk müteahhitlerin dünyanın çeşitli yerlerinde çok başarılı projelere imza attığını söyledi.

“Romanya’nın ülkemize coğrafi yakınlığı, ulaşım imkanları, burada faaliyet gösteren iş insanları ve müteahhitlerimizin varlığı, iki ülke arasındaki ticaret ve işbirliği potansiyelini de arttırıyor. Müteahhitlik firmalarımız bugüne kadar 211 projeyi üstlendi Romanya’da ve bunların toplam değeri 11 milyar dolar mertebesine ulaştı.”

Yılmaz, müteahhitlik firmalarının uluslararası tecrübelerini kara yolu, tünel, köprü, ticaret merkezi ve konut alanlarında Romanya ile paylaşmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

“Romanya’dan da üst düzey bir ziyaret gerçekleşecek Türkiye’ye”

Yılmaz, Romanya ile vize işlemlerinin daha hızlı ve kolay gerçekleşmesini umduklarını ve bunun Türk şirketlerinin daha etkili çalışmaları ve Romanya’ya daha büyük katkılar sağlamaları için önemli olduğunu ifade etti.

Romanya ile karşılıklı adımların devam edeceğini söyleyen Yılmaz, “Romanya’dan Türkiye’ye gelenlerin daha kolay bir şekilde işlemlerinin gerçekleşmesi yönünde bir karar süreci başlatıldı. Henüz imzadan çıkmadığı için detay vermek istemiyorum ancak güzel bir gelişme sağlanıyor. Önümüzdeki dönemde Romanya’dan üst düzey bir ziyaret gerçekleşecek Türkiye’ye. Bu da ilişkilerimiz açısından bir kilometre taşı olacak. Üst düzey ziyaretlerin ticari, ekonomik ilişkilerimize de yansıdığını belirtmek isterim” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.