Rekor Kırıldı: Türkiye’nin Çay İhracatı İlk Çeyrekte 8,5 Milyon Dolarla Zirveye Ulaştı

Türkiye’nin ocak-mart çay ihracatı %20 sıçrayarak 8,5 milyon $’a ulaştı.

Türkiye’nin Çay İhracatı Yüzde 20 Arttı

Türkiye’de yetiştirilen çay, 2023 yılının ilk çeyreğinde 96 ülkeye ihraç edildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine dayanan derlemeye göre, söz konusu dönemde çay ihracatı miktarı 1828 tona, değeri ise 8 milyon 555 bin 356 dolara yükseldi. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda %19,2, değerde ise %20 artışa işaret ediyor.

Belçika En Büyük Alıcı

Türk çayına en büyük talep, Belçika, Birleşik Krallık ve ABD’den geldi. Belçika’ya yapılan çay ihracatı, miktar olarak %35, değer olarak ise %44 artarak 3 milyon 835 bin 925 dolara ulaştı. Birleşik Krallık 929 bin 185 dolarla Belçika’yı, ABD ise 780 bin 522 dolarla Birleşik Krallık’ı takip etti.

Yeni Pazarlar

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine kıyasla, bu dönemde Liberya, Moritanya, Hırvatistan, Kamerun, Gabon, Polonya, Tunus, Mısır, Güney Sudan, Dubai, Burundi, Brezilya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Venezuela, Ekvator Ginesi, Küba, Cibuti, Angola ve Kamboçya’ya da çay ihracatı gerçekleştirildi.

İhracatı Artırma Hedefi

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Türk çayının ihracatını daha da artırmak için etkin tanıtım faaliyetlerinin sürdürüleceğini belirtti. Kalyoncu, hedef pazarlara odaklanarak Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Orta Doğu ülkeleri ve Rusya Federasyonu’ndaki paylarını yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

Modern Üretim Tesisi

Kalyoncu, çay üretim tesislerinin modernleştirilerek farklı ülkelerin tüketim tercihlerine uygun ürünler üretiminin sağlanması gerektiğini vurguladı. Bu dönüşüm için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın destek sağlamasının kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.