Reklam Hilelerine 94,1 Milyon Liraya Varacak Ceza

Reklam Kurulu, üç aylık dolandırıcılık denetimlerinde işletmelere 94 milyon lira ceza kesti.

Ticaret Bakanlığı, Tüketicileri Yanıltan Reklamları İnceliyor

Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin güvenini sarsan ve haksız ticari uygulamaları teşvik eden reklamları ve uygulamaları araştırdığını bildirdi.

Nisan ayı kurul toplantısında incelenen 161 dosyadan 139’unun mevzuata aykırı olduğu belirlendi. Bu reklamlar ve uygulamalar için idari para cezaları ve durdurma cezaları uygulandı.

Yılın ilk 3,5 ayında 639 dosya incelendi ve 554 dosyada aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edildi. Bu dosyalar için de durdurma cezaları ve idari para cezaları uygulandı.

Tüketicileri Yanıltan İndirimli Satış Reklamları

Son kurul toplantısında, tüketicileri yanıltan indirimli satış reklamları ele alındı. Türkiye’de sıkça kullanılan bu pazarlama yönteminin, tüketici mağduriyetlerine yol açtığı belirtildi.

İndirimli satış reklamlarının incelemesine devam edildiği ve gerçekte yapılan indirimlerden daha yüksek oranda indirim yapıldığı algısı uyandıran uygulamalara karşı önlem alındığı vurgulandı.

Nisan ayı kurul toplantısında 51 indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ve 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulandı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.