Putin’den Çarpıcı Uyarı: Rusya Nükleer Savaşa Hazır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’ya Rusya’nın nükleer savaşa hazır olduğu mesajını iletti. Ayrıca, NATO’ya katılan Finlandiya’nın sınırına askeri yığınak yapacaklarını belirtti. Putin, Batı ülkelerini uyararak Rusya’nın teknik olarak nükleer…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’ya Rusya’nın nükleer savaşa hazır olduğu mesajını iletti. Ayrıca, NATO’ya katılan Finlandiya’nın sınırına askeri yığınak yapacaklarını belirtti. Putin, Batı ülkelerini uyararak Rusya’nın teknik olarak nükleer savaşa hazır olduğunu vurgulayarak, ABD’nin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde savaşın önemli ölçüde şiddetlendirileceğini dile getirdi.

Putin, 15-17 Mart tarihlerinde yapılacak ve iktidarını muhtemelen altı yıl daha uzatacak olan devlet başkanlığı seçiminin birkaç gün öncesinde konuştu. Nükleer savaş senaryosunun aceleyle gerçekleşmeyeceğini belirterek, Ukrayna’da nükleer silah kullanımına ihtiyaç olmadığını ifade etti.

Rossiya-1 televizyon kanalına ve Rus RIA haber ajansına açıklamalarda bulunan Putin, Rusya’nın askeri ve teknik olarak nükleer bir savaşa hazır olduğunu söyledi.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna’ya on binlerce asker göndererek, Rusya ile Ukrayna arasında topyekûn bir savaş başlattı. Rusya, Ukrayna’daki savaşı “özel askeri harekât” olarak nitelendiriyor.

Batılı liderler, Rusya’nın Ukrayna’da mağlup olması için Ukrayna’ya gerekli desteği vereceklerini belirtmiş olsalar da iki yıldır süren savaşta Rus güçleri Ukrayna topraklarının yaklaşık beşte birini ele geçirdi.

Putin’in ABD Seçimlerine Yönelik Sözleri Dikkat Çekti

Putin, ABD seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Rusya’nın hiçbir seçime müdahale etmediğini ve seçilmiş herhangi bir ABD lideriyle iş birliği yapacağını vurguladı.

“Hiçbir şekilde hiçbir seçime müdahale etmiyoruz,” ifadeleriyle konuşan Putin, “Daha önce birçok kez belirttiğim gibi, Amerikan halkının ve seçmeninin güvendiği herhangi bir liderle iş birliği yapacağız,” dedi.

Putin’den Finlandiya Sınırlarına Birlik Konuşlandırma Uyarısı

“Finlandiya Sınırlarına Birliklerimizi Konuşlandıracağız” Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını “anlamsız bir adım” olarak nitelendirerek, Finlandiya’nın NATO’ya katılmasının ardından Rusya’nın Finlandiya sınırına birliklerini ve imha sistemlerini konuşlandıracağını açıkladı.

“Bu (İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması), kendi ulusal çıkarlarını sağlamak açısından kesinlikle anlamsız bir adım,” diyen Putin, “Orada (Finlandiya sınırında) askerlerimiz bulunmuyordu, şimdi orada olacaklar. Orada imha sistemleri bulunmuyordu, şimdi oraya yerleştirilecekler,” şeklinde konuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.