PTT: Sahte Gönderi Etiketlerine Dikkat!

PTT’den dolandırıcılara karşı uyarı: Sahte gönderi etiketlerine dikkat!

PTT’den Sahte Kargo Etiketi Dolandırıcılığı Uyarısı

PTT AŞ tarafından yapılan açıklamada, şirketin isminin ve güvenilirliğinin suistimal edilerek PTT Kargo gönderi etiketlerinde değişiklikler yapıldığı bildirildi.

Dijital olarak hazırlanan bu sahte gönderi etiketleri kullanılarak vatandaşların yanıltıldığına dikkat çeken PTT AŞ, vatandaşları “sahte gönderi etiketi düzenlenerek gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerine karşı dikkatli olmaları” konusunda uyardı.

Açıklamada, dolandırıcıların gönderi etiketlerinde alıcı ve gönderici bilgilerini diledikleri gibi düzenleyerek, alışveriş yapan kişilerden ücret talep ettiği belirtildi. Dolandırıcılık girişimlerinin özellikle sahte e-ticaret siteleri veya sosyal medya platformlarındaki alışveriş bağlantıları üzerinden yapıldığına vurgu yapıldı.

PTT AŞ açıklamasında, “Dolandırıcılar, yeniden düzenlenen gönderi etiketleriyle gerçek olmayan bir alışveriş ürününün kargoya teslim edildiği izlenimi yaratıyorlar” ifadesine yer verildi.

Müşterilerin gönderilerini doğrulamak için PTT AŞ’nin resmi internet adresi veya ücretsiz PTT mobil uygulamasının “Kargo Takip” sekmesinden sorgulayabilecekleri hatırlatıldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.