Piyasalar Kırmızıya Boyandı: Borsa Yetersiz Kaldı

BIST 100, %0,26 düşüşle 9.131 puanda kapandı.

BIST 100 Endeksi Negatif Açılış Yaptı, Destek Seviyesi 9.100

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kıyasla 23,50 puan düşüşle negatif bir seyirle açılışını gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi 106,7 milyar liraya ulaştı.

Sektör Performansları:

Bankacılık endeksi %0,33, holding endeksi ise %0,93 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en yüksek kazancı %1,95 ile tekstil-deri sektörü kaydetti. En büyük kayıp ise %4,55 ile iletişim sektöründe görüldü.

Küresel Piyasa Etkisi:

Analistler, küresel pay piyasalarının ABD enflasyon verilerinin açıklanacağı haftaya negatif seyirle başladığına dikkat çekti.

Önemli Veriler:

Analistler, önümüzdeki günlerde takip edilecek önemli verileri sıraladı:

  • Yurt İçi: Ödemeler dengesi ve sanayi üretimi
  • Yurt Dışı: ABD ve Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ABD’de hazine bütçe dengesi, Japonya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), İngiltere’de işsizlik oranı

BIST 100 Teknik Analizi:

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.400 ve 9.500 puanın direnç, 9.100 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu belirtti.

Ödemeler Dengesi Beklentileri:

AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne göre ekonomistler, cari işlemler hesabının ocak ayında 2 milyar 460 milyon dolar açık vermesini öngörüyor. Cari işlemler açığının 2024 yılında ise 30 milyar 611 milyon dolar olması bekleniyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.