Orta Doğu Beklentileriyle Petrol Düşmeye Devam Ediyor

Orta Doğu’daki ateşkes umutları, petrol fiyatlarını yatıştırıyor ve enerji arzını güvence altına alıyor.

Petrol Fiyatları Ateşkes ve Arz Endişeleriyle Dalgalı Bir Yörüngeye Giriyor: Ateşkes Teklifi Fiyatlarda Düşüşe Yol Açtı

Artan arz endişelerinin gölgesinde yükselen petrol fiyatları, Mısır ve Katar’ın aracılık ettiği ateşkes ve esir takası anlaşması teklifinin Hamas’a sunulmasının ardından düşüşe geçti. Brent petrolün varil fiyatı 26 Nisan’da 83,43 dolara gerileyerek yükseliş ivmesini yitirdi.

Arz Endişeleri Fiyatları Aşağı Çekmeye Devam Ediyor

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki ateşkes anlaşmasına ilişkin önerileri onaylamasının ardından küresel arz endişeleri hafifledi ve fiyatlar 7 Mayıs’ta 82,96 dolara kadar geriledi. İsrail’in Gazze kentinde saldırılara devam edeceğini açıklaması ise fiyatların daha fazla düşüşünü engelledi.

Jeopolitik Risk Fiyatları Etkiliyor

Washington merkezli Rapidan Energy Group’un Başkanı Bob McNally, ateşkes çabalarının petrol fiyatları üzerinde olumlu bir etki yarattığını ifade etti. McNally, jeopolitik risk algılarındaki iyileşmenin fiyatlarda düşüşe yol açtığını vurguladı.

OPEC+ Kararları Fiyatları Etkilemeyecek

McNally, yakın zamanda yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşün, 1 Haziran’daki OPEC+ toplantısında alınacak kararları etkilemeyeceğini belirtti. OPEC+ üyelerinin gönüllü ham petrol arzı kesintilerine devam etmesi bekleniyor.

İlerleyen Dönemde Fiyat Artışı Beklenmiyor

Viyana Enerji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Fereydoun Barkeshli, ilerleyen dönemde petrol fiyatlarının Rusya-Ukrayna Savaşı ve Orta Doğu çatışmalarındaki gelişmelere bağlı olacağını söyledi. Barkeshli, fiyat artışı öngörmenin zor olduğunu, ancak OPEC+ toplantısı kararlarının etkili olabileceğini belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.