OECD ülkelerinde Teknoloji Sektörü Ekonomiden Üç Kat Hızla İlerledi

2013-2023 döneminde OECD ülkelerinde BİT sektörü ekonominin 3 katı hızla büyüdü.

OECD Dijital Ekonomik Görünüm: Teknoloji Sınırını Kucaklamak: Dijital Ekonominin Büyüme Gücü

OECD’nin “Teknoloji Sınırını Kucaklamak” temasıyla yayınladığı Dijital Ekonomik Görünüm 2024 raporu, dijital ekonominin artık sadece bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ile sınırlı olmadığını, ancak BİT sektörünün yine de dijital ekonominin merkezinde yer aldığını ortaya koyuyor.

2013-2023 döneminde BİT sektörü, OECD ülkelerinde toplam ekonomiden yaklaşık üç kat daha hızlı büyümüştür. 2023 yılında, BİT sektörü OECD ülkelerinde %7,6 büyüme kaydetmiş olsa da bu büyüme ülkeler arasında önemli ölçüde farklılık göstermiştir.

Birçok OECD ülkesinde 2023, BİT sektörü için rekor bir büyüme yılı olmuştur. Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Hollanda, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sektördeki büyüme %9’un üzerinde gerçekleşmiştir. Belçika ve Birleşik Krallık’ta BİT sektörü yıllık bazda %11 büyüme kaydetmiştir.

COVID-19 salgını sonrasında BİT ürün ve hizmetlerine olan talepteki artış, 2023 yılında görülen büyümenin önemli bir faktörü olmuştur.

Yapay Zeka Aktörlerinin İşbirliği Hayati Önem Taşıyor

OECD’ye göre, dijital inovasyonun sorumlu bir şekilde uygulanması ve faydalarının geniş çapta yayılması için yapay zeka (YZ) aktörlerinin işbirliği yapması çok önemlidir.

YZ’deki teknolojik gelişmeler, insanları iş, eğlence ve toplumun geleceği hakkında yeniden düşünmeye zorlarken, YZ’nin gelecekte gelişmiş üretkenlik artışları, hızlandırılmış bilimsel ilerleme ve iklim değişikliğiyle mücadele çözümleri dahil olmak üzere önemli faydalar sağlayabileceği öngörülmektedir.

Bununla birlikte, YZ’deki ilerlemeler güven, adalet, gizlilik, güvenlik ve hesap verebilirlik gibi alanlarda riskler de oluşturmaktadır. Bu bağlamda, YZ’nin güvenilir olmasını ve toplumlara ve gezegene fayda sağlamak için kullanılmasını sağlamak amacıyla temel fırsatlar ve riskler hakkında ortak bir anlayış oluşturulması önerilmektedir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.