Nvidia’nın Yeni Yapay Zeka İşlemcisiyle Hisse Değerleri Artıyor

Nvidia’nın hisseleri, yaklaşık %2 artarak 905 dolara kadar yükseldi

Nvidia’nın hisseleri, şirketin bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmeyi planladığı yeni nesil yapay zeka işlemcisine yönelik olumlu beklentilerle yaklaşık yüzde 2 artarak 905 dolara kadar yükseldi. CEO Jensen Huang, potansiyel olarak 250 milyar doları aşan bir veri merkezi pazarını hedeflediklerini açıkladı.

Hisse fiyatları, günün erken saatlerinde yaklaşık yüzde 4 oranında düşüş yaşamıştı. Ancak Huang ve CFO Colette Kress, şirketin San Jose, California’daki yıllık geliştirici konferansında yatırımcıların sorularını yanıtladıktan sonra Nvidia’nın hisseleri yaklaşık yüzde 2 oranında bir artışla 905 dolara kadar yükseldi. Ancak daha sonra tekrar bir düşüş gözlendi.

Kress, Pazartesi günü piyasaya sürdükleri yeni yapay zeka çipine gönderme yaparak, “Bu yılın sonlarında pazara sunmayı planlıyoruz” dedi. Huang ise, veri merkezlerini işleten şirketlerin, Nvidia’nın uzmanlık alanı olan hızlandırılmış bilgi işlem bileşenleriyle bunları yükseltmek için yılda 250 milyar dolardan fazla harcayacağını tahmin ettiklerini belirtti. Ayrıca Huang, pazarın yıllık yüzde 25 oranında büyüdüğünü vurgulayarak, “Nvidia sadece çip üretmiyor, aynı zamanda veri merkezlerini inşa ediyor” dedi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.