Nisan Ayında Açlık Sınırı Asgari Ücreti Geçti

Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre Nisan ayında açlık sınırı bu yıl ilk kez asgari ücreti geçti.

Gıda Enflasyonu Hızlandı

Türk-İş’in Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre Nisan ayında açlık sınırı bu yıl ilk kez asgari ücreti geçti. Asgari ücret Nisan ayında açlık sınırının altında kaldı.

Gıda Enflasyonu Hızlandı

Türk-İş’in verilerine göre Nisan ayında mutfak enflasyonu da hızlandı. Bu dönemde Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 5,55 oranında gerçekleşti. Son on iki ay itibariyle değişim oranı ise yüzde 74,88 olarak hesaplandı.

Türk-İş’in açıkladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre Nisan ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ya da bilinen adıyla açlık sınırı 17 bin 725 TL’ye yükseldi. Böylelikle 17 bin 2 TL’lik asgari ücret bu yıl ilk kez açlık sınırının altında kaldı.

Araştırmaya göre, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ya da diğer adıyla yoksulluk sınırı 57 bin 736 TL’ye yükseldi.

Aynı araştırmaya göre, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 22 bin 991 TL oldu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.