Muğla’nın Lezzetli Simidi Haritaya Yerleşti

Muğla Simidi coğrafi işareti aldı, tescil edildi!

Muğla Simidinin Coğrafi İşaret Tescili

Muğla Ticaret Borsası (MUTSO), Muğla simidinin 1548 numaralı tescil numarasıyla coğrafi işaret tescil belgesi aldığını duyurdu.

MUTSO tarafından alınan sekizinci, kent için ise otuzuncu coğrafi işaretli ürün olma özelliği taşıyan Muğla simidi, Muğlalılar ve gelen ziyaretçiler için vazgeçilmez bir lezzet haline geldi.

Muğla Simidinin Özellikleri

Muğla simidi, halka şeklinde, üzeri susamla kaplı, altın sarısı renkli, dış yüzeyi çatlak yapıya sahip ve gevrek bir unlu mamuldür.

Meşe odunu ile yakılan taş fırında pişirilir ve üzerine su ile seyreltilen siyah üzüm pekmezi sürülerek sunuma hazır hale getirilir.

İri taneli, açık sarı renkli susamların kullanıldığı Muğla simidi, sıcak pekmezli suda ön pişirilir. Hamur, kaynama noktasına yakın bir sıcaklıkta (yaklaşık 80-90 derece) pekmeze batırılır. Ayrıca susamların pekmeze batırılması, simidin çıtırlığını ve rengini etkiler.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.