Moody’s: İsrail’in Kredi Notu Teyit Edildi, Görünüm “Olumsuz”

Moody’s, İsrail’in notunu “A2″de tutarak görünümü “negatif” olarak koruyor.

İsrail’in Kredi Notu “A2” Olarak Teyit Edildi, Görünüm “Negatif”

Moody’s, İsrail’in döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu “A2” olarak teyit ettiğini açıkladı. Ancak kredi notu görünümü hala “negatif” olarak bildirildi.

Açıklamada, kararın İsrail’in artan jeopolitik risklere maruz kalmasından kaynaklandığı belirtildi. Bu risklerin aşağı yönlü olduğu kaydedildi.

Moody’s, İsrail ile Hizbullah veya İran arasında doğrudan bir askeri çatışma ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Jeopolitik gerilimlerin tırmanmasının İsrail’in kredi profilini daha da zayıflatabileceği ifade edildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, İsrail ile diğer taraflar arasındaki artan jeopolitik gerilimlerin sonuçlarının zamanla ortaya çıkacağını belirtti.

Moody’s, 9 Şubat’ta İsrail’in kredi notunu “A1″den “A2″ye düşürmüş ve kredi notu görünümünü “negatif”e değiştirmişti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.