Moody’s Alman Bankacılık Sektörünü Negatif Görünüme Sahip Yavaş Büyüme Moduna Getirdi

Moody’s, Alman bankacılık sektörünün görünümünü ekonomik düşüş nedeniyle negatife çekti.

Moody’s: Alman Bankalarının Ortamı Zorlu Kalacak

Moody’s, Alman bankalarının faaliyet ortamının kısa vadede zorlayıcı bir şekilde devam edeceğini açıkladı. Şirket, Almanya bankacılık sektörüne ilişkin görünümünü durağandan negatife çekerek, mali profillerdeki zayıflamaya ve Avro Bölgesi borç krizinin buna eklenmesine dikkat çekti.

Moody’s, ekonomik duraklamanın ülkenin kredi performansını etkileyebileceğini vurgulayarak, “Bankacılık sektörüne ilişkin olumsuz görünüm, daha ciddi bir ekonomik duraklama veya mali şok durumunda ülkenin kredi profili üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturma potansiyelini yansıtıyor” dedi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), dış talebin zayıfladığını, tüketici harcamalarında temkinli bir yaklaşım görüldüğünü ve artan finansman maliyetlerinin yatırımları kısıtlamaya devam ettiğini bildirdi. Banka, ülke ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinin ardından bu yılın ilk çeyreğinde de daralma kaydederek teknik resesyona girebileceğini açıkladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.