Meta, Üçüncü Taraf Cihaz Üreticilerine Quest İşletim Sistemini Açtı

Meta Platforms, yeni ortaya çıkan sanal ve karma gerçeklik endüstrisi üzerindeki etkisini genişletmeye çalışırken yaptığı açıklamada, Quest başlığının işletim sistemini ilk kez aralarında Microsoft’un da bulunduğu rakip cihaz üreticileriyle paylaştığını…

Meta Platforms, yeni ortaya çıkan sanal ve karma gerçeklik endüstrisi üzerindeki etkisini genişletmeye çalışırken yaptığı açıklamada, Quest başlığının işletim sistemini ilk kez aralarında Microsoft’un da bulunduğu rakip cihaz üreticileriyle paylaştığını açıkladı.

İşbirliği ve Genişleme Hamlesi

Şirket bir blog yazısında, bu hareketin, ortak şirketlerin kulaklıklarını, üzerinde çalışan cihazlara jest tanıma, geçiş, sahne anlama ve mekansal sabitleme gibi yetenekler getiren, yeniden markalanmış bir işletim sistemi olan Meta Horizon OS’yi kullanarak oluşturmalarına olanak tanıyacağını söyledi.

Ortaklar ve Yeni Ürünler

Öte yandan sosyal medya şirketi, ortakları Asus ve Lenovo’nun belirli faaliyetlere uygun cihazlar oluşturmak için işletim sistemini kullanacaklarını açıkladı.

Yenilikçilik ve İlham

Şirketin açıklamasına göre Meta aynı zamanda bunu Microsoft’un Xbox oyun konsolundan “ilham alan” Quest kulaklığının sınırlı sayıdaki bir versiyonunu yapmak için de kullanıyor. Bu hamle, Meta’nın sanal gerçeklik alanında daha fazla çeşitlilik ve yenilik getirmeyi amaçladığını gösteriyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.