Mersin’de Devlet Eliyle Mantar Çiftliğinde Aylık 60 Ton Üretim

Toroslar’da TKDK destekli mantar tesisi, ayda 60 tona varan leziz mantar yetiştiriyor.

Mantar Üretim Hedefi Gerçekleştirildi: Suat Dirican’ın Örnek Çalışması

İş insanı Suat Dirican, mantar üretim hedefine ulaşmak için 2022 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) “Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi” programına başvurdu.

Projesi kabul edilen Dirican, aynı yıl Hamzabeyli Mahallesi’nde 9 dönümü açık, 2 bin 800 metrekaresi kapalı alanda tesis inşa ettirdi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün teknik desteğiyle kurulan tesiste geçen yıl ilk mantarlar hasat edildi.

İşletmede yetiştirilen kültür ve kestane mantarları, kent genelindeki marketlere pazarlanıyor. Tesis müdürü Erdal Yüksel, tesisin son teknolojiyle kurulduğunu, her şeyin bilgisayar kontrolünde yürütüldüğünü belirtti.

Yüksel, günlük 2, yıllık yaklaşık 700 ton mantar ürettiklerini vurguladı. Tesiste 22’si kadın 40 personel çalışıyor. Üretim ve satışta herhangi bir sorun yaşamadıklarını ifade eden Yüksel, TKDK’nin desteğinin projenin hayata geçmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

İşletmede 5 aydır çalışan Sibel Yıldırım, kazancıyla aile bütçesine katkı sağladığını belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.