Merkez Bankalarının Alımları Küresel Altın Talebini Patlattı

Asya’nın artan talebi ve merkez bankalarının alımlarıyla küresel altın talebi %3 artarak 1.238,3 tona ulaştı.

Dünya Altın Konseyi Küresel Altın Trendleri Raporu

Dünya Altın Konseyi’nin “Küresel Altın Trendleri” raporu, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin verileri açıkladı. Rapor, merkez bankaları ve Asya’dan özel yatırımların altına olan talebi 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkardığını ortaya koydu.

Küresel altın talebi, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %3 artarak 1.238,3 tona ulaştı. Mücevher talebinde %2 düşüş yaşanırken, 479 tona geriledi.

Yatırım amaçlı altın alımları ilk çeyrekte arttı. Tezgah üstü piyasalar hariç yatırım amaçlı altın alımları %3 artarak 312 tona çıktı.

Merkez bankaları ilk çeyrekte 290 ton altın satın alarak 2023’ün aynı dönemine göre %1 oranında artış sağladı. Bu, merkez bankalarının altın alımındaki yılın en güçlü başlangıcı oldu.

Türkiye’nin yatırım amaçlı altın talebi, ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 düşerek 44 tona geriledi. Mücevher talebi ise %19 artarak 11 tona ulaştı. Bu, 2015’ten bu yana Türkiye’deki mücevher talebinin en güçlü ilk çeyreği oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ilk çeyrekte 30 ton altın satın aldı ve rezervlerini 570 tona yükseltti.

Londra Külçe Piyasası Birliği’ne (LBMA) göre, altının ons fiyatı ilk çeyrekte ortalama 2.070 dolara yükselerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 arttı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.