Mercedes-Benz Japonya’ya 1,2 Milyar Yenlik Rekabet Yasası Cezası

Mercedes-Benz Japan, müşterileri yanıltmaktan 8,3 milyon dolar ceza aldı.

Tüketici İşleri Ajansı (CAA), Mercedes-Benz Japan’ın müşterileri “yanılttığı” gerekçesiyle büyük bir para cezasına çarptırdığını duyurdu.

Ajansın incelemeleri, Mercedes-Benz Japan’ın GLA ve GLB modellerinin kataloglarında, durdurduktan sonra otomatik olarak ilerleyen ve şerit değiştirirken sinyal etkinleştiren sürüş destek sistemlerinin standart olarak geldiğini belirttiğini ortaya çıkardı.

Ancak daha sonra yapılan incelemeler, bu özelliklerin aslında isteğe bağlı olduğunu gösterdi. CAA, bu durumu “müşteri yanıltıcı” olarak değerlendirdi.

CAA, Mercedes-Benz Japan’a 1,23 milyar yen (8,3 milyon dolar) para cezası uyguladı. Bu ceza, “yanıltıcı beyanlara karşı verilen şimdiye kadarki en yüksek” ceza olarak kaydedildi.

CAA ayrıca Mercedes-Benz Japan’a benzer olayların tekrarını önlemek için önlem almasını emretti.

Mercedes-Benz Japan, yasal uyum sağlama ve yönetim sistemlerini geliştirme yönünde çalışacaklarını açıkladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.