McDonald’s’ın Karı, Orta Doğu’daki Çatışmaların Etkisiyle Beklentilerin Altında

McDonald’s CEO’su Kempczinski, küresel tüketici baskılarının birinci çeyrekte de sürmesine dikkat çekti.

ABD’li Fast-Food Devi McDonald’s’ın Karları Gazze Baskınlarından Etkilendi

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının ardından başlatılan boykot kampanyaları, ABD merkezli hızlı servis restoran zinciri McDonald’s’ın Orta Doğu’daki şubelerini olumsuz etkiledi.

McDonald’s, ilk çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirketin geliri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4,6 artarak 6,17 milyar dolara yükseldi. Ancak aynı mağaza satışları, analistlerin %2,1’lik tahminlerinin altında %1,9 arttı.

Orta Doğu’daki çatışmaların etkisiyle, McDonald’s’ın franchise ortaklarına lisans verdiği Uluslararası Gelişmiş Lisanslı (IDL) Pazarlarında satışlar %0,2 düştü. Bu, McDonald’s’ın bir pazar grubundaki ilk satış düşüşünü işaret ediyor.

CEO Chris Kempczinski, tüketici harcamalarındaki baskıların devam ettiğini belirtti. Tüketiciler, artan fiyatlar nedeniyle harcamalarını dikkatli yapıyor ve bu durum fast-food sektörünü olumsuz etkiliyor.

CFO Ian Borden, IDL grubunda Japonya, Avrupa ve Latin Amerika’daki olumlu satışların Orta Doğu’daki çatışmaların olumsuz etkisiyle dengelenebildiğini ifade etti.

Boykotların Etkisi

McDonald’s İsrail, İsrail askerlerine ücretsiz yemek dağıtacağını duyurmasının ardından tepki çekmişti. Şirket daha sonra İsrail’deki tüm franchise restoranlarını satın alacağını açıkladı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto eden boykot kampanyaları, dünyanın birçok yerinde protestolara ve çağrılara yol açtı. Bu durum, McDonald’s da dahil olmak üzere saldırıları destekleyen şirketleri hedef aldı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.