Maxxen: Çinli Hithium ile Enerji Depolamada Küresel Yükseliş

Maxxen Energy, Hithium ile anlaşarak küresel enerji piyasasına açılıyor.

Maxxen’in Enerji Depolama Sektöründeki Stratejisi ve Yatırım Planları

Kontek Enerji, 30. yılında Maxxen Energy’yi kurarak enerji depolama teknolojilerine yatırım yapıyor. Aydın Ortaklar Sanayi Bölgesi’nde kurulan Maxxen’in 2025 yılında üretime geçmesi ve gelecek 5 yılda 10 gigavatsaatlik enerji depolama ekipmanı üretmesi hedefleniyor.

Maxxen, dünyanın en büyük batarya üreticilerinden biri olan Hithium Energy ile stratejik ortaklık kurdu. Bu iş birliği, Türkiye’nin enerji depolama alanında küresel bir güç merkezi haline gelmesine katkı sağlayacak.

Kontek Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Murat Özdemir, dünya genelinde yenilenebilir enerji ve depolama teknolojileri sektöründe enerji depolama ihtiyacının hızla arttığına dikkat çekti. Türkiye’de güneş ve rüzgar enerjisi kurulu gücünün 2035 yılında 83 gigavata ulaşmasının beklendiğini ve bu nedenle enerji depolama yatırımlarının kritik önem taşıdığını vurguladı.

Hithium Kurucusu ve Orta Doğu ve Afrika bölgesinden Sorumlu Genel Müdürü Sean Sunming Huang, Hithium’un tamamen şebeke ölçekli enerji depolama çözümlerine odaklandığını belirtti. Maxxen ortaklığıyla Türkiye pazarına giren Hithium, birkaç yıl içinde pazarın büyük bir ivme kazanacağını öngörüyor.

Kontek Enerji İş Geliştirme Direktörü (CBDO) Ayhan Şahin, bu iş birliğinin Türkiye’de ilk olduğunu ve depolama teknolojilerinin yaygınlaşmasını hızlandıracağını ifade etti. Maxxen fabrikasının 2025’in ilk çeyreğinde üretime başlaması ve ilk etapta 1 gigavatsaat üretim kapasitesine sahip olması planlanıyor. Üretim kapasitesinin 2027’de 3 gigavatsaate ulaşması hedefleniyor.

Maxxen, Hithium hücrelerini kullanarak konteyner tipi depolama çözümleri üretecek ve öncelikli olarak Avrupa’ya ihracat yapmayı hedefliyor. Uzun vadede Hithium ile hücre imalatı konusunda da iş birliği yapılması öngörülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.