Mart’ın En Popüler İkinci El Otomobil Markaları Ortaya Çıktı

İkinci el araçta Volkswagen birinci, Egea ve Doblo favori.

İkinci El Çevrimiçi Pazar Raporu: Mart Verileri

Mart 2023’te çevrimiçi platformlarda 397.073 kurumsal araç ilanı yayımlandı. Bu ilanların 187.229’u satıldı. İlan sayısı bir önceki yıla göre %10 artış gösterirken, satış sayısında %1,21’lik bir düşüş kaydedildi.

En Çok Tercih Edilen Markalar

Geçtiğimiz ay çevrimiçi ikinci el otomotiv pazarında (binek ve hafif ticari) en çok tercih edilen marka Volkswagen oldu, 23.311 satışla. Volkswagen’i 22.103 satışla Renault ve 21.913 satışla Fiat takip etti.

Satış Sıralaması

Satış sayısı açısından Ford dördüncü, BMW beşinci sırada yer aldı. Opel, Peugeot, Hyundai, Mercedes-Benz ve Toyota ilk 10’da yer alan diğer markalar oldu.

Mart ayında satılan 187.229 ikinci el binek ve hafif ticari aracın %75,6’sı bu 10 markaya aitti.

En Çok Satılan Binek Modelleri

İkinci el çevrimiçi binek otomobil pazarında martta 151.145 satış gerçekleştirildi. Fiat Egea, 8.270 satışla en çok tercih edilen model oldu. Egea’yı Clio, Passat, Megane, Corolla, Focus, Astra, BMW 3 Serisi, BMW 5 Serisi ve Polo izledi. Bu 10 model, toplam binek araç satışlarının %34,4’ünü oluşturdu.

Hafif Ticari Araçlarda Lider: Doblo

Çevrimiçi pazarda geçen ay 36.084 hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Fiat Doblo, 4.413 satışla liderliğini sürdürdü. Doblo’yu Ford Tourneo Courier ve Ford Transit takip etti. Bu ilk 10 model, toplam hafif ticari araç satışlarının %72’sini oluşturdu.

Analiz Metodolojisi

Bu veriler, Indicata’nın makine öğrenmesi, yapay zeka ve büyük veriyi kullanan iş zekası sistemiyle analiz edildi. Raporda yer alan satış verileri, Türkiye’deki çevrimiçi ikinci el araç pazarında 40.000’den fazla kurumsal platformun ilanlarına dayanıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.