Malatya Kayısısının Yurt Dışındaki Yolculuğu: İlk İki Ayda 76 Milyon Dolarlık Gelir

Malatya ihracatı 2024’te %1 arttı, Ocak-Şubat’ta 13.019 tona yükseldi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Coğrafi Tescilli Ürünü Malatya Kayısısında Deprem Sonrası İhracat Yükselişte

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’nin Avrupa Birliği coğrafi tescilli ürünleri arasında yer alan Malatya kayısısında önemli bir düşüşe yol açmıştı. Ancak yılın ilk iki ayında ihracatta belirgin bir yükseliş gözlemlendi.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, depremlerin ardından iş gücü kaybı ve altyapı hasarları nedeniyle zor bir dönem yaşadıklarını ifade etti. Restorasyon çalışmaları ve kapasite sorunları karşısında 1 Ağustos 2023 – 29 Şubat 2024 tarihleri arasında 45 bin 182 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirdiklerini ve 266 milyon 622 bin dolar gelir elde ettiklerini belirtti.

Özcan, “Bu süreçte kapasite sorunları yaşadık. İşletmelerimiz iş gücü ihtiyacını tam olarak karşılayamadığı için bir kapasite düşüklüğüyle karşılaştık. Ancak depremin tüm olumsuzluklarına rağmen kuru meyve ihracatında ve özellikle kayısı sektöründe konumumuzu koruyor ve güçlenerek ihracatımızı sürdürüyoruz” dedi.

İhracat Ton ve Gelir Bazında Arttı

Geçen yılın ilk iki ayıyla karşılaştırıldığında, bu yılın aynı döneminde ihracat miktarının 12 bin 90 tondan 13 bin 19 tona yükseldiğini belirten Özcan, gelirlerin de 63 milyon 732 bin dolardan 76 milyon 474 bin dolara çıktığını vurguladı.

Özcan, Malatya kayısısının 100’den fazla ülkeye ihraç edildiğini, en önemli alıcının ABD olduğunu söyledi. Avrupa pazarlarındaki konumlarını da koruduklarını ifade eden Özcan, Orta Asya ülkelerinde üretilen kuru kayısının Malatya kayısısı için rekabet oluşturduğunu, ancak Avrupa Birliği coğrafi işaret belgesi sayesinde Malatya kayısısının yüksek gelir seviyesine sahip pazarlarda yerini koruduğunu belirtti.

Depremin ardından yaşadıkları zorluklara rağmen, Özcan 31 Temmuz 2024 tarihine kadar hedefledikleri ihracat miktarlarına ulaşmak için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.