Küresel Piyasalarda ABD Enflasyonuna İlişkin Veriler ve Piyasa Durumu

ABD’nin enflasyon verileri öncesinde küresel piyasalarda dalgalanma yaşanıyor.

Küresel piyasalarda ABD enflasyonuna ilişkin gelişmeler öne çıkıyor. ABD TÜFE verisinin Fed’in faiz indirimi beklentilerini desteklemeyeceği öngörülüyor; ancak Citi, veri sonrasında S&P 500’de sert dalgalanmalar olabileceği uyarısında bulunuyor. ABD TÜFE verisi öncesi Amerikan hisse senetleri piyasalarında teknoloji şirketlerinin öncülüğünde zayıflık gözlenirken, Asya Pasifik bölgesinde ise dar bantta hareketler yaşanıyor.

Pazartesi günü, S&P 500 yüzde 0,1 ve Nasdaq 100 yüzde 0,4 düşüşle kapanırken, Meta Platforms yaklaşık olarak yüzde 4,5 değer kaybetti. Amerikan hisse senedi vadeli işlemleri sabah saatlerinde olumlu bir görünüm sergiliyor.

Japon hisse senetleri, Japonya Merkez Bankası’nın gelecek hafta pozitif faiz politikasına geçebileceği spekülasyonlarıyla gerilerken, Çin’in CSI 300 endeksi yatay seyrediyor ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi teknoloji şirketlerinin liderliğinde yüzde 1’in üzerinde bir artış kaydediyor.

Yüksek notlu bir dizi şirketin büyük ölçekli tahvil ihracatlarına başlamasıyla ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi günü iki baz puan yükselerek yüzde 4,0982 seviyesine ulaştı. Asya işlemlerinde getiri ise sabah saatlerinde nispeten sabit kalmış durumda. Bitcoin, TÜFE verisi öncesinde 72 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görerek rekor seviyelerini koruyor. Bloomberg Dolar Endeksi ise yüzde 0,2’lik bir düşüşle 1.229 puanda seyrediyor.

Citi’den Enflasyon Uyarısı: Piyasalarda Dalgalanma Beklentisi

ABD’de Şubat ayı enflasyon verisinin yaklaşmasıyla birlikte, piyasalarda büyük bir dikkatle beklenen bir süreç başlıyor. Manşet tüketici enflasyonunun, ocak ayıyla aynı seviyede yüzde 3,1 olarak açıklanması beklenirken, aylık TÜFE artışının yüzde 0,3’ten yüzde 0,4’e hızlandığı tahmin ediliyor. Gıda ve enerji dışı TÜFE’nin ise aylık bazda yüzde 0,4’ten yüzde 0,3’e kademeli olarak düşmesi bekleniyor, ki bu da Fed’in faiz indirimine yönelik sabır gösterme eğilimini destekleyebilir.

Bloomberg Economics’e göre, mevsimsel faktörlerin manşet TÜFE’deki yükselişi güçlendirdiği, çekirdek TÜFE’de de yukarı yönlü riskleri artırdığı belirtiliyor. Özellikle Ocak ayında görülen kira fiyatlarındaki artışın devam etmesi, konut enflasyonunda yapışkanlık sinyali verebilir.

ABD Başekonomisti Anna Wong’a göre, Şubat TÜFE verisinin Fed’e faiz indirmek için yeterli dezenflasyon trendini vermeyeceği düşünülüyor. Citi ise bu verinin S&P 500’de sert hareketlere neden olabileceği uyarısında bulunuyor. Citigroup analistlerine göre, opsiyon piyasasında S&P 500’ün her iki yöne yüzde 0,9 hareket edebileceği fiyatlamalar yapılıyor.

Bankanın hisse stratejistlerinden Stuart Kaiser, TÜFE kaynaklı bu derece keskin volatilitenin Nisan 2023’ten beri fiyatlanmadığını belirtiyor. Diğer yandan, Amerikalı tüketicilerin uzun vadeli enflasyon beklentileri de yükseliş eğilimini sürdürüyor. New York Fed’in tüketiciler arasında gerçekleştirdiği ankete göre, bir yıllık ufukta enflasyon beklentisi Ocak’taki yüzde 3’ten Şubat’ta yüzde 3,04’e yükselirken, üç yıllık ufukta beklenti yüzde 2,4’ten yüzde 2,7’ye çıktı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.