Küresel Enflasyon Kaygıları Azalıyor, Ekonomistler Biraz Rahatlıyor

Enflasyonun küresel ölçekte önümüzdeki yıllarda azalması öngörülüyor.

Dünya Enflasyon Beklentileri Düşüyor, Fakat Bölgesel Farklılıklar Devam Ediyor

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü (IWP), “Ekonomi Uzmanları Anketi”nin 2023 yılının ilk çeyrek sonuçlarını yayımladı. Ankete göre, küresel enflasyon beklentileri azaldı.

Dünya Genelinde Beklentiler Geriliyor

Üç ay önce %5 olan 2024 yılı enflasyon beklentisi %4,6’ya geriledi. 2025 yılı için beklentiler de %5’ten %4,4’e düştü. 2027 yılı için enflasyon oranının %4’e kadar azalması bekleniyor.

Bölgesel Farklılıklar

Ekonomistler, enflasyon oranlarında bölgesel olarak büyük farklılıklar öngörüyor. Bu yıl için enflasyon beklentileri Batı Avrupa’da %2,8, Kuzey Amerika’da %3,1 ve Güneydoğu Asya’da %4,2 ile küresel ortalamanın altında.

Ancak, 2024 enflasyon beklentileri bazı bölgelerde küresel ortalamanın üzerinde seyrediyor. Güney Asya’da %14,1, Güney Amerika’da %26,5, Kuzey Afrika’da %35 ve Doğu Afrika’da %68,5 olarak tahmin ediliyor.

Orta Vadede Yüksek Beklentiler

Ifo araştırmacısı Niklas Potrafke, “Enflasyon beklentileri bu yıl için geriledi. Ancak uzmanlar, orta vadede küresel enflasyon oranlarının yüksek kalmasını ve merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde olmasını bekliyor” dedi.

Anket Bilgileri

Anket, 12-26 Mart tarihleri arasında 125 ülkeden 1508 ekonomist ile gerçekleştirildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.