Küresel Emtia Piyasaları: Dünya Bankası, Fiyatların İstikrara Kavuştuğunu Belirtiyor

Emtia fiyatları istikrara kavuştu, bu da merkez bankalarının faizleri düşürme hızını yavaşlatabilir.

Dünya Bankası: Emtia Fiyatlarında Düşüş Duraksıyor, Enflasyon Direniyor

Dünya Bankası, “Emtia Piyasaları Görünümü” raporunun Nisan 2024 sayısını yayınladı. Rapora göre, küresel emtia fiyatları 2022 ortası ve 2023 ortası arasında %40 düşerek geçtiğimiz yıl genel enflasyonun azaltılmasında önemli rol oynadı.

Emtia Fiyatları Beklentileri

2023 ortasından bu yana Dünya Bankası’nın emtia fiyatları endeksi önemli bir değişiklik göstermedi. Jeopolitik gerilimlerin artmayacağı varsayılarak küresel emtia fiyatlarının bu yıl %3, 2025’te ise %4 düşmesi öngörülüyor.

Ancak bu düşüş oranının, çoğu ülkede merkez bankası hedeflerinin üzerinde kalan enflasyonu bastırmak için yeterli olmayacağı belirtiliyor. Bu durum, faiz oranlarının istendiği kadar hızlı düşürülmesini zorlaştırabilir.

Jeopolitik Etkiler

Geçtiğimiz iki yılda jeopolitik gerilimler, petrol ve diğer kritik emtiaların fiyatlarını destekledi. Çatışmalardan kaynaklanan arz kesintileri olmazsa Brent petrolün varil fiyatının bu yıl ortalama 84 dolar, gelecek yıl ise 79 dolar olması bekleniyor.

Raporda, Orta Doğu’daki çatışmaların tırmanmasının petrol arzındaki kesintilere yol açabileceği ve küresel enflasyonu artırabileceği belirtiliyor. Orta düzeyde bir arz kesintisi fiyatları 92 dolara çıkarabilirken, daha ciddi bir kesinti Brent petrol fiyatını 100 doların üzerine taşıyarak küresel enflasyonu neredeyse 1 puan artırabilir.

Altın ve Diğer Metaller

Jeopolitik zorlukların altın fiyatlarını desteklemesi bekleniyor. Güvenli liman arayan yatırımcıların tercihi olan altının ortalama fiyatının, 2024’te rekora ulaşması ve 2025’te hafif bir düşüş yaşaması bekleniyor. Altın fiyatlarının bu yıl boyunca gelişmekte olan ülke merkez bankalarından gelen güçlü talep ve artan jeopolitik zorluklar tarafından desteklenmesi tahmin ediliyor.

Diğer Emtialar

Orta Doğu’daki çatışmalar, doğal gaz, gübre ve gıda fiyatlarını da artırabilir. Yeşil teknolojilere yapılan yatırımların hız kazanması, küresel temiz enerjiye geçiş için hayati önem taşıyan temel metallerin fiyatlarını artırıyor. 2024’te bakır fiyatlarının %5, alüminyum fiyatlarının ise %2 yükselmesi bekleniyor.

Enflasyon Beklentileri

Küresel enflasyonun direncini sürdürdüğünü belirten Dünya Bankası Grubu Başekonomisti Indermit Gill, “Enflasyonu düşürmenin anahtarı olan emtia fiyatlarındaki düşüş durdu. Bu, faiz oranlarının bu yıl ve gelecek yıl şu anda beklenenden daha yüksek kalabileceği anlamına geliyor” dedi.

Dünya Bankası, büyük bir enerji şokunun, son iki yılda enflasyonu düşürme yönünde kaydedilen ilerlemeyi boşa çıkarabileceği konusunda uyarıyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.