Krizi Öngören Michael Burry’nin Yatırım Stratejisi

Ünlü fon yöneticisi Michael Burry, 2008 krizindeki başarısıyla tanınırken, Çin hisse senetlerindeki düşüşe rağmen JD.com ve Alibaba Group’a yatırımını artırdı.

Big Short’un Ünlü Fon Yöneticisi

2008 krizinin ardından dünya çapında tanınan fon yöneticisi Michael Burry, Big Short kitabı ve filmiyle ün kazanmıştı. Ancak, Çin hisse senetlerinin düşmesine rağmen, Burry, JD.com ve Alibaba Group gibi şirketlere yatırım yapmaya devam ediyor.

Michael Burry Yatırımlarını İkiye Katladı

Bu yılın ilk çeyreğinde, Çin hisse senetlerinin dip yapmasıyla birlikte, Burry’nin yatırım şirketi, JD.com Inc ve Alibaba Group Holding Ltd.’ye olan pozisyonlarını ikiye katladı. JD.com, Burry’nin portföyündeki en büyük holding haline gelirken, Alibaba da ikinci en büyük pozisyon oldu.

Michael Burry'nin Yatırım Stratejisi
Michael Burry’nin Yatırım Stratejisi

Çin Piyasasında Temkinli Bir Yaklaşım

Çin Borsası, düşük değerlemeler ve Pekin’in politika desteğiyle birlikte boğa piyasasına girmiş gibi görünse de, küresel yatırımcılar hala temkinli bir yaklaşım sergiliyor. Şirketlerin sürdürülebilir büyüme sağlaması, toparlanmanın devam etmesi için önem taşıyor. Burry, Çin’deki toparlanma sinyalleri aldıktan sonra 2022’nin sonlarında Alibaba ve JD.com’un hisselerini satın almıştı. Ancak, pozisyonlarını 2023’ün ikinci çeyreğinde kapatmıştı. Şimdi ise, hisse senetlerine yeniden yatırım yapmış durumda.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.