Kripto Para Düzenlemesinde Son Nokta: TCMB’ye Sunuldu

Kripto para düzenlemesi TBMM’ye sunuldu:

Genel Bakış

TBMM’ye sunulan kripto para düzenlemesi, Türkiye’de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerini azaltmayı hedefliyor. Kanun teklifi, uluslararası uygulamalara benzer bir yaklaşımı benimseyerek kripto varlıkların alım satımını düzenlemeyi amaçlıyor.

Detaylar

Teklifte, kripto varlıkların platformlarda müşteriler adına nasıl saklanacağı, platformlar ile müşteriler arasındaki ilişkilerin nasıl düzenleneceği ve uygulanacak yaptırımlar ve cezalar gibi konular ele alınıyor. Düzenleme kapsamında, kripto varlıkların alım satımının gerçekleştiği platformların SPK tarafından lisanslanması ve denetlenmesi öngörülüyor.

İkincil Düzenlemeler

Platformların faaliyet esaslarına ilişkin kriterler ise daha sonra yapılacak ikincil düzenlemelerle belirlenecek. Ayrıca, blok zinciri ve benzeri teknolojileri geliştiren kişilerin, bu teknolojilerle ayrılamayan kripto varlıkların satışı veya dağıtımı konusunda SPK’ye yetki verilmesi ve izin şartı getirilmesi gibi hükümler de teklifte yer alıyor.

TÜBİTAK’ın Rolü

Düzenlemeyle birlikte, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)’nun da sürece dahil olması planlanıyor. Böylece, blok zinciri teknolojisinin ve ilgili teknolojik araçların geliştirilmesi teşvik edilecek.

FATF Uyumlu Hale Gelme Hedefi

Kripto varlık hizmet sağlayıcıların lisanslanmaya başlamasıyla birlikte, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) 15 No’lu teknik standardı kapsamında getirilen eleştirilerin giderilmesi ve Türkiye’nin “kısmi uyumlu” kategorisinden çıkması hedefleniyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.