KOBİ’lere Deprem Yardımı: Bakan Kacır’dan “Bugün Aktarılacak” Müjdesi

KOBİ’lere Deprem Desteği: Bakan Kacır, deprem bölgesindeki işletmelere 4 milyar liralık finansman aktarımının başladığını duyurdu.

KOSGEB, Deprem Bölgesindeki İşletmelere Finansman Desteğini Sürdürüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR, deprem bölgesine sağlanan KOSGEB finansman desteği kapsamında ödemelerin yeniden başladığını bildirdi.

Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Programı çerçevesinde onaylanan başvuruları bulunan ancak henüz ödeme almayan işletmelere destek sağlanacak. Bakan KACIR, “KOBİ’lerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Projesi kapsamında deprem bölgesindeki işletmelerimiz için bugün yaklaşık 4 milyar liralık finansman aktarımına başlıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yaklaşık 4 Milyar TL Finansman Deprem Bölgesine Aktarılıyor

KOBİ’lerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Projesi kapsamında, depremden etkilenen işletmelere 4 milyar TL tutarındaki bir finansmanın aktarıldığı ifade edildi. Bakan KACIR, 15 Kasım 2023 tarihinden itibaren KOSGEB aracılığıyla 11 ilde 39 bin 680 işletmeye 12,8 milyar TL destek sağlandığını vurguladı.

Dünya Bankası ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Desteği

Bakan KACIR, Dünya Bankası ve KOSGEB işbirliğinde yürütülen program kapsamında, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ildeki işletmelere 450 milyon dolarlık finansman aktarıldığını hatırlattı.

Yeni Finansman ile İşletmelere Can Suyu Veriliyor

Ayrıca, KOSGEB ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı arasındaki kredi anlaşması kapsamında Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Deprem Sonrası Desteklenmesi Programı uygulanmaya alındı. Bu program kapsamında, başvurusu onaylanan ancak destek ödemesi yapılmayan işletmeler için ayrılan kaynaklar kullanılacak.

“Devreye aldığımız yeni finansmanla bölgedeki işletmelerimize can suyu olmaya devam edeceğiz. Bölge ekonomisine yeni projelerle destek olmaya, şehirlerimizi eskisinden de güçlü şekilde ayağa kaldırmaya kararlıyız” diyen Bakan KACIR, uluslararası kuruluşlarla yeni finansman kaynaklarının bulunması için çalışmalar sürdürüldüğünü belirtti.

İspanya ile Ek Finansman Çalışmaları

Ayrıca, İspanya İş Birliği ve Kalkınma Ajansı ile bölgeye ek finansman sağlanması konusundaki görüşmelerin devam ettiği ifade edildi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.