Kamuda Tasarruf Paketin Dezenflasyon Sürecini Desteklemesi Bekleniyor

Tasarımlar, enflasyonla mücadeleye destek oluyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın Açıkladığı Tasarruf Paketi Hakkında Akademisyen Görüşleri

Akademisyenler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kamu Harcamalarında Tasarruf, Enflasyonla Mücadelede Adım

Beykent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mustafa Batuhan Tufaner, paketin kamuda tasarruf tedbirlerinin enflasyonla mücadelede önemli bir adım olduğunu belirtti. Tufaner, paketin kamu kurumlarının araç ve bina satın alımını ve personel alımını üç yıl süreyle sınırlandırdığına dikkat çekerek, “Kamu harcamalarındaki tasarruf, mal ve hizmetlere olan talebi azaltarak dezenflasyon sürecine katkı sağlayacaktır” dedi.

Tasarruf Paketi, Yararlı Bir Başlangıç

TOBB ETÜ İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Talha Yalta, tasarruf paketini son derece yararlı ve önemli bir başlangıç olarak değerlendirdi. Yüksek vergilerin Türkiye’de üretim, çalışma ve girişimciliğin önündeki engellerden biri olduğunu vurgulayan Yalta, “Kamu sektörünün kaynakları daha verimli kullanarak pastayı büyütmesi ve üretimi teşvik eden politikalar uygulaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Maliye Politikasının Kredibilitesi Artacaktır

Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Selahattin Toğay, tedbirlerin yürürlüğe girdikten sonra kamu kuruluşlarının tasarruf tedbirlerine uygun veri girişlerine başlayacağını belirtti. Toğay, “Hedefler kamuoyu tarafından izlenebilir hale geldikçe maliye politikasının enflasyonla mücadelede kredibilitesi artacaktır” diye konuştu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.