Japonya Merkez Bankası’nın ETF Varlıkları Hakkında Güncel Durum

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının ETF varlıklarını satma konusunda acil bir planı olmadığını açıkladı

Ueda’nın Açıklamaları

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, merkez bankasının elindeki ETF varlıklarını satma konusunda “acil bir plan” olmadığını belirtti. Ueda, parlamentoda yaptığı konuşmada, “ETF varlıklarımızın geleceği hakkında karar vermek için biraz zaman harcamamız gerekiyor” dedi.

Mart Ayındaki Değişiklikler

Mart ayında Japonya Merkez Bankası, getiri eğrisi kontrol politikasını kaldırarak ETF ve Japon GYO alımlarını durdurmuştu.

BOJ’un ETF Varlıkları

Finansal bilgi hizmetleri sağlayıcısı QUICK’in Mart ayı raporuna göre, BOJ’un sahip olduğu ETF’lerin toplam değeri 37,15 trilyon yen (238,92 milyar dolar) olup, bu varlıkların tahmini piyasa değeri 71,3 trilyon yene ulaşmış durumda.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.