İznik Gölü’nün Gümüş Zengini Balıkları Dünya Sofralarına Yola Çıktı

Bursa’nın İznik Gölü’nde avlanan gümüş balıkları, çıtır cipslere dönüşüyor ve Yunanistan’a ihraç ediliyor.

Orhangazi ve İznik’te Gümüş Balıkçılığı Sezonu Açıldı

Orhangazi ve İznik ilçelerinde 25 yıldır sürdürülen gümüş balıkçılığında, havaların ısınmasıyla balıkçılar ağlarını İznik Gölü’ne bırakıyor.

Yıl boyunca serbest olsa da sıcakların başlamasıyla sezonu açılan gümüş balıkçılığı, Orhangazi, Narlıca, Göllüce, İznik ve Çakırca Su Ürünleri Kooperatiflerine üye balıkçılar tarafından yürütülüyor.

Yüksek Dolar Getirisi

Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zelkif Bektaş, döviz geliri yüksek olan gümüş balıkçılığı sezonunu açtıklarını bildirdi. Göl çevresindeki beş kooperatif üyesinin yılda yaklaşık 1000 ton gümüş balığı avladığını belirten Bektaş, İznik’teki kooperatiflerin Orhangazi’dekilere göre daha yüksek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

İhracat Yunanistan ile Başlıyor

Bol avla başlayan sezonun böyle devam etmesini dileyen Bektaş, “Gümüş balığı Türkiye’de paketlenerek öncelikle Yunanistan’a ihraç ediliyor. Ukrayna ve hatta Amerika’ya gönderen firmalar da var. Bu balıklar oralarda cips haline getirilip paketlenerek satışa sunuluyor. Oralarda cips paketlerinin 4 dolara satıldığını öğrendik” dedi.

Paketleme İşlemi Göl Çevresinde Yapılabilir

Gümüş balığının Türkiye’de de işlenip paketlenebileceğine işaret eden Bektaş, İznik Gölü çevresinde 600-700 tonluk soğuk hava deposu inşa edilmesi halinde paketleme işini üstlenebileceklerini söyledi. Bektaş, paketleme tesisi kurulmasıyla Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğiyle katma değerli ürünlerin yurt dışına ihraç edilebileceğini sözlerine ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.