İTO Başkanı Avdagiç: Enflasyon Hedefini Belli Etti

İTO Başkanı Avdagiç, enflasyonla mücadelenin önemine değinirken, kur politikasının ihracatı zorlayabileceğini ve ithalatı cazip hale getirebileceğini ifade etti.

İTO Başkanı Avdagiç’ten Ekonomi Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2024 yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseltmesi konusunda açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, bu değişikliğin ekonomi programının başarısına gölge düşürmeyeceğini belirtti.

Avdagiç, bunun aksine, piyasa koşullarını programa ve hedeflere yansıtan bu dinamik ve tutarlı yaklaşımın ekonomi programına hem iç hem de dış piyasalarda güveni pekiştireceğini vurguladı.

Enflasyonun temmuz ayından itibaren hızla gerilemesini beklediklerini ifade eden Avdagiç, Türkiye’nin dezenflasyonist sürece girdiğini aktardı.

Enflasyonla mücadelede aylık enflasyon oranlarının takip edilmesinin önemli olduğuna dikkat çeken Avdagiç, “Önemli bir husus da döviz kuru ile enflasyon arasındaki korelasyonun bozulmamasıdır” dedi.

İhracatçının rekabet gücünü zedeleyecek ve ithalatı cazip hale getirecek döviz kuru politikalarının risklerini yakından takip etmek ve tedbirler almak gerektiğini vurguladı.

Avdagiç, yeni ekonomi programının bir kalkınma hikayesine dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, sürdürülebilir büyüme için yüksek teknolojiye dayalı üretim ve ihracat stratejilerinin geliştirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.

“İyimser beklentilerimiz artıyor” diyen Avdagiç, Türkiye’nin gerçek refahı tesis edecek bir kalkınma hikayesi yazacağına inandıklarını söyledi.

Bu hikayenin temel unsurlarının iyi yönetişim ve kaynak-harcama dengesi olduğunu belirten Avdagiç, yatırım ortamının iyileştirilmesi, eğitim sisteminin yeniden kurgulanması, rekabetçi üretimin desteklenmesi, denk bütçe ve hukuksal reformların önemine değindi.

Avdagiç, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin Türkiye’nin doğru yolda ilerlediğine dair beyanlarının programın uluslararası alanda da kabul gördüğünü vurguladı.

Bu açıklamaların önemli olduğunu çünkü yurt dışı borçlanma maliyetini düşürdüğünü ve yabancı yatırımcı girişine katalizörlük yaptığını ifade etti. Avdagiç, bu durumların döviz kuru oynaklıklarını da azaltacağını sözlerine ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.