İtalyan Rekabet Kurumu, Amazon’a 1,13 Milyar Avro Ceza Kesti

Amazon, İtalya’nın Rekabet Kurumu’ndan 10 milyon € ceza aldı (Antitrust-AGCM), haksız ticari uygulamalar nedeniyle.

Amazon, İtalya’daki Tüketicileri Yanıltıcı Uygulamalar Nedeniyle 10 Milyon Avro Para Cezasına Çarptırıldı

İtalyan Rekabet Kurumu, bir açıklama yayınlayarak Amazon’un İtalya web sitesinde birçok ürünün otomatik olarak “yinelenen periyodik satın alma” olarak ayarlandığını bildirdi. Bu uygulamanın tüketicilerin tercihlerini önemli ölçüde kısıtladığı ve onları ihtiyaç duymadıkları ürünleri satın almaya teşvik ettiği belirtildi.

Bu uygulamadan dolayı Rekabet Kurumu, Amazon’a 10 milyon avro para cezası verdi. Cezanın, Amazon’un Lüksemburg merkezli yan kuruluşları Amazon Services Europe ve Amazon EU’yu da etkilediği kaydedildi.

İtalyan ANSA ajansı, Amazon’un cezaya itiraz edeceğini bildirdi. Şirket, karara katılmadığını ve “Abone Ol ve Tasarruf Et” programıyla müşterilerinin tasarruf ettiğini savundu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.