İngiltere’de İlk Ev Alıcıları “Yüzyılın En Zor” Pazarlarıyla Karşı Karşıya

Birleşik Krallık’ta ev sahibi olmak, son 70 yılın en zor koşullarında: Yüksek faizler yeni alıcıları etkiliyor.

Ev Sahipliği: Zorlu Yolları Aşmak

Building Societies Association’ın (BSA) son raporu, Birleşik Krallık’ta ilk kez ev sahibi olacakların en önemli engelin finansal zorluklar olduğunu ortaya koydu.

BSA’nın raporuna göre, ev sahibi olmak için ortalama gelirden daha fazlasına sahip olmak ya da aile yardımı almak gerekiyor. Aile yardımı almayanlar, bekarlar veya düşük gelirliler için ev sahibi olmak oldukça güç hale geliyor.

Yüksek depozito miktarları ve faiz oranları, ilk kez ev sahibi olacakları son 70 yılın en zorlu koşullarıyla karşı karşıya bırakıyor.

BSA, bozulan emlak piyasası için yeni düzenlemeler gerektiğini vurguluyor. Raporda, son 20 yılda gençler arasındaki ev sahipliği oranının düştüğüne dikkat çekiliyor.

BSA Mortgage ve Konut Politikası Birimi Başkanı Paul Broadhead, “İlk kez ev sahibi olma maliyeti en az son 70 yılın en yüksek seviyesinde. İlk kez ev sahibi olacaklar için sağlıklı bir emlak piyasasına ihtiyaç var. Piyasada köklü değişiklikler yapılması şart. Mevcut yüksek fiyat-gelir oranları, ev sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmuyor” sözleriyle raporu değerlendirdi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.