İnfo Yatırım: Astor Enerji Hedef Fiyat ve Tavsiyesi

İnfo Yatırım’ın Astor Enerji için belirlediği hedef fiyat ve tavsiyesi hakkında detaylar içeren analiz raporu.

Hedef Fiyat ve Tavsiye

İnfo Yatırım, ASTOR-Astor Enerji için hedef fiyatını 181 TL olarak belirledi ve tavsiyesini “al” olarak açıkladı.

Analiz Varsayımları

Analizlerinde, dolar cinsinden İNA analizini temel aldıklarını ve çeşitli varsayımları kullandıklarını belirttiler:

Varsayımlar

  1. Risksiz Oran: %7,5 olarak kabul edilmiştir.
  2. Özsermaye Risk Prim: Türkiye için %5,5 olarak belirlenmiştir.
  3. Beta: Astor’un gerçekleşen betası olan 0,9x kullanılmıştır.
  4. Borç Maliyeti: Borç maliyeti olarak %8,5 kullanılmıştır.
  5. Nihai Büyüme Oranı: %2,5 olarak belirlenmiştir.

Detaylar

Rapor ayrıca, Türkiye’deki faiz oranlarına ve Türkiye’nin kredi riskine dayanarak %7,5 risksiz faiz oranı varsayımının yapıldığını belirtmektedir. Özsermaye risk primi, risk profiline uygun olarak %5,5 olarak belirlenmiştir. Beta için ise halka arzdan bu yana Astor’un gerçekleşen betası olan 0,9x kullanılmıştır. Borç maliyeti olarak, risksiz getiri üzerine 100 baz puan (1%) olarak belirlenmiştir. Ayrıca, borç oranının 2024E ile 2030E arasında ortalama %20 olması öngörülmüştür.

Analizde ayrıca, sektörün hacim/fiyatlandırma performansı ve görünümü göz önüne alınarak %2,5’lik bir büyüme oranının ihtiyatlı bir tahmin olduğu belirtilmiştir. Hedef değere araç şarj istasyonlarının ve 200MW güneş enerjisi lisansının defter değerinin de eklenmesiyle İNA analizinin %93 artış potansiyeli ile 181,00 TL hisse hedef fiyatına işaret ettiği ifade edilmiştir.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.