“IEA: İklim Hedeflerine Ulaşmak için Batarya Kurulumlarında Dev Hızlanma Gerekli”

Batarya devrimi, temiz enerjiyi hızlandırıyor. 2030 iklim hedeflerine ulaşmak için kurulumlarda artış şart!

Bataryalar, Enerji Dönüşümünün Anahtarı Oluyor

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “Bataryalar ve Güvenli Enerji Dönüşümleri” özel raporu, düşen maliyetler, teknolojik ilerlemeler ve destekleyici politikaların batarya teknolojilerine olan talebi artırdığını ortaya koyuyor.

Batarya maliyetleri son 15 yılda %90 düşerek temiz enerji alanındaki en hızlı maliyet düşüşünü kaydetti. Günümüzde küresel batarya talebinin %90’ı enerji sektöründen geliyor. Elektrik sektöründeki batarya kurulumları geçen yıl %130 arttı. Ulaşım sektöründeki batarya ilerlemeleri sayesinde elektrikli araç satışları 2020’de 3 milyondan 2023’te 14 milyona yükseldi.

Batarya teknolojilerindeki büyüme, küresel temiz enerji büyümesini geride bırakıyor. Ancak 2030 enerji ve iklim hedeflerine ulaşmak için batarya kurulumlarının önemli ölçüde hızlandırılması gerekiyor.

Baz senaryoya göre, küresel enerji depolama kapasitesinin 2030 yılına kadar altı kat artması bekleniyor ve bu artışın %90’ını bataryalar oluşturacak. COP28’de duyurulan 2030 yılına kadar küresel yenilenebilir enerji kapasitesinin üç katına çıkarılması taahhüdü, 1500 gigavat batarya kapasitesi gerektiriyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, elektrik ve ulaşım sektörlerinin küresel emisyonların azaltılmasında kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Bataryaların, yenilenebilir enerjinin artırılmasında ve ulaşımın elektriklenmesinde “temel oluşturarak” bu sektörlerde “değerli bir rol” oynayacağını belirtti.

Birol, “Güneş enerjisi ve batarya kombinasyonu, bugün Hindistan’da yeni kömür santralleriyle rekabet edebilir durumda ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’deki yeni kömür ve ABD’deki gaz yakıtlı santrallerden daha ucuz olacak” dedi. “Bataryalar gözümüzün önünde oyunu değiştiriyor.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.