HSBC’nin Türkiye Analizi

Yatırımcı Duyarlılığında İyileşme HSBC’nin Türkiye analizine göre, son dönemde Türkiye’ye yönelik yatırımcı duyarlılığında belirgin bir iyileşme gözlemleniyor. Rapora göre, riskler devam etmekle birlikte yatırımcılar genel olarak yapıcı bir tutum sergiliyor…

Yatırımcı Duyarlılığında İyileşme

HSBC’nin Türkiye analizine göre, son dönemde Türkiye’ye yönelik yatırımcı duyarlılığında belirgin bir iyileşme gözlemleniyor. Rapora göre, riskler devam etmekle birlikte yatırımcılar genel olarak yapıcı bir tutum sergiliyor ve son politika adımlarının olumlu sonuçlar doğurmasını bekliyorlar.

Portföy Akışlarındaki İvmelenme

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner’in raporunda yer alan değerlendirmeye göre, son dönemde portföy akışlarındaki ivmelenme bu olumlu yönelimin bir kanıtı olarak görülüyor.

Politika Yapıcıların Çabaları

Raporda, politika yapıcıların ekonomiyi daha sürdürülebilir bir yola sokma çabalarının başarılı olduğu vurgulanıyor ve enflasyon görünümüne ilişkin politika adımlarının etkili olduğu ifade ediliyor. Bazı yatırımcılar enflasyonla mücadelede daha sıkı politikaların gerekli olduğunu düşünse de, son düzenlemeler ve politika yapıcıların net iletişimi bu beklentilerin ötesinde sonuçlar doğuruyor.

Enflasyon Tahminleri

HSBC’nin enflasyon tahminleri de raporda yer alıyor. Mayıs ayında enflasyonun %75’e kadar çıkabileceği öngörülürken, 2024 sonuna kadar enflasyonun %48 olabileceği tahmin ediliyor.

Cari Açık ve TL’deki Stabilizasyon

Cari açık konusunda ise raporda, bu yılın yaklaşık olarak 30 milyar dolar civarında olabileceği belirtiliyor. Türk Lirası’ndaki istikrar ve Merkez Bankası rezervlerindeki iyileşme ise dış dinamikler açısından yatırımcıları rahatlatıyor.

Merkez Bankası Politikası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Mart ayındaki 500 baz puanlık faiz artışının büyük ölçüde Türk Lirası’ndaki zayıflıktan kaynaklandığı ifade edilen raporda, enflasyonist baskıların devam ettiği ancak Türk Lirası’nın dengeli bir seyir izlediği bir ortamda Merkez Bankası’nın beklemede kalacağı öngörülüyor.


Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.