Hazine ve Maliye Bakanlığı, İki Tahvil İhalesiyle 12,8 Milyar TL Borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, iki farklı tahvil ihalesiyle toplamda 12,8 milyar TL borçlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, iki farklı tahvil ihalesiyle toplamda 12,8 milyar TL borçlandı. İlk olarak, 13 ay vadeli ve kuponsuz bir tahvil için yapılan ihalede, 4,51 milyar TL’lik teklife karşılık 388,4 milyon TL net satış gerçekleşti. Bu tahvilin bileşik faizi %48,35 olarak belirlendi.

İkinci olarak, 4 yıl vadeli ve TLREF’e endeksli üç ayda bir kupon ödemeli tahvil için yapılan ihalede, 19 milyar TL’lik teklife karşılık 6,63 milyar TL net satış gerçekleştirildi. Bu tahvilin dönemsel faizi %10,68 olarak kaydedildi.

İhale öncesinde ise toplamda 5,75 milyar TL değerinde satış yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 13 ay vadeli kuponsuz tahvil için piyasa yapıcılara 2,16 milyar TL’lik teklife karşılık 1,25 milyar TL satış gerçekleştirdi. Ayrıca, 4 yıl vadeli TLREF’e endeksli üç ayda bir kupon ödemeli tahvil için ihale öncesi 8,65 milyar TL’lik teklife karşılık 4,5 milyar TL satış yapıldı. Hazine bu iki tahvil ihalesinde de kamuya satış yapmadı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.