Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Mayısta Dış Ticaret ve Cari Açıkta Düşüş Bekleniyor

Bakan Şimşek: Nisan dış ticaret açığı geçici yükseldi, mayısta düşüş bekleniyor.

Bakan Şimşek Dış Ticaret İstatistiklerini Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından Nisan ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin bir paylaşım yaptı. Nisan ayında takvim etkileri nedeniyle yıllık dış ticaret açığının geçici olarak arttığını belirten Bakan Albayrak, bunun cari açığa da yansıyacağını ifade etti.

Albayrak, “Mayıs ayında yıllık dış ticaret açığı ve cari açıkta yeniden düşüş bekliyoruz. Yılın kalanında geçici etkilerden kaynaklı sınırlı dalgalanmalar olsa da ikinci çeyrekten itibaren cari açığın milli gelire oranının yaklaşık %2,5 gerçekleşmesini öngörüyoruz. Yıl sonunda cari açık, belirgin şekilde Orta Vadeli Program hedefinin altında gerçekleşecek” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.