Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Dolar/TL Açıklamaları

Döviz Rezervi ve Dolar/TL Kuru Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber’de katıldığı söyleşide rezerv biriktirme konusuna vurgu yaptı ve “Piyasadan döviz almasak dolar/TL 30’un altına gerilerdi” açıklamasında bulundu….

Döviz Rezervi ve Dolar/TL Kuru

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber’de katıldığı söyleşide rezerv biriktirme konusuna vurgu yaptı ve “Piyasadan döviz almasak dolar/TL 30’un altına gerilerdi” açıklamasında bulundu. Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervi biriktirmemesi durumunda liranın nominal değer kazanabileceğini belirterek, “Piyasadan döviz almasak (Dolar/TL) 20’li rakamlara, 30’un altına gerilerdi” ifadesini kullandı.

Enflasyon ve Ekonomik Faktörler

Şimşek, röportajda geçen sene enflasyonun artmasına neden olan deprem, kur artışı ve KDV artışı gibi faktörlerin bu yıl etkili olmayacağını belirtti. Ayrıca, rezerv pozisyonunu güçlendirmenin önemine değindi.

Bütçe Disiplini ve Reformlar: Bütçe Açığı

Bütçe disiplini ve reformların para politikasını destekleyeceğini söyleyen Şimşek, “Bu sene büyük ihtimalle bütçe açığı hedeflediğimizin çok altında olacak ve geçen seneki açığın da altında bir açıkla kapatacağız” dedi.

Kira Artış Sınırı

Şimşek, yüzde 25 kira artış sınırının büyük olasılıkla devam etmeyeceğini ve bu sınırın sürdürülmesine gerek olmadığını ifade etti.

Swap Kısıtlamaları: Kademeli Kaldırma Planı

Swap kısıtlamaları hakkında da konuşan Şimşek, uzun vadeyi önceliklendiren adımlar atacaklarını ve “6 ay sonrası, 1 yıl sonrasını önceliklendirerek adım atacağız” dedi. Swap kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin de, “Hangi zamanda, hangi sırayla ve hangi dozda neyi yapacağımıza program çerçevesinde karar vereceğiz” diye ekledi.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.