Havacılıkta Genç Kanlar: ORAN’ın 320 Bin Avroluk Desteğiyle Kanat Açılıyor

Kayseri’de 54 genç, ORAN’ın “Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitimi” ile havacılıkta kariyer için hazırlanıyor.

AB Destekli Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitimi ile Havacılık Sektörüne Nitelikli Eleman

Avrupa Birliği’nden (AB) 320 bin avroluk bütçe ile desteklenen bir proje kapsamında Erciyes Teknopark’ta, 18-29 yaş aralığındaki 54 gence Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) Uçak Bakım Teknisyenliği Eğitimi müfredatına uygun eğitimler veriliyor.

Proje, uzun yıllardır çeşitli meslek gruplarında eğitim alan ve kariyerlerine uçak bakım teknisyenliğini de eklemek isteyen kişileri kapsıyor. Aralarında 12 kadın da bulunan gençler, Türkiye’nin İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Van ve Kocaeli gibi farklı şehirlerinden geliyor.

Eğitim dönemi boyunca gençlere genel sağlık sigortaları yapılarak maddi destek sağlanıyor. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından kursiyerlere iş arama desteği de verilecek.

Proje Hedefleri

ORAN Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, AA muhabirine verdiği demeçte, AB finansmanlı proje ile 54 genci sektöre kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Şahin, bütçelerinin yüzde 80’inin hibe olduğunu belirterek, kentte havacılık sektöründe hizmet veren sanayi kuruluşlarının uçak bakım teknisyenliği konusunda ihtiyaçları bulunduğunu ve bu ihtiyacı karşılamak için projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Şahin, “Sınıf içi son derece nitelikli eğitimler veriyoruz ve SHGM bu tür eğitimleri her kuruma vermiyor. Kayseri’nin geçmişte edindiği havacılık tecrübesini de düşününce bu proje, havacılık sektörünün geleceğine ışık tutacaktır” dedi.

Başarı Hikayesinde Bir Tuğla

ORAN Genel Sekreteri Şahin, projenin TOMTAŞ ve diğer havacılık aktörlerinden ilham aldığını ve Kayseri’de bir havacılık hamlesinin başladığını dile getirdi. “İnşallah bu proje, bu hamlenin tamamlayıcısı veya parçası olacak. Bizim de bu başarı hikayesinde bir tuğlamız olacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

Kursiyerlerin Görüşleri

Kapadokya Üniversitesi Uçak Teknolojisi Bölümü mezunu Emrecan Üçkan, “Burada modül eğitimleri alıyoruz. Bu, bize lisanslı bir teknisyen olarak işe başlama imkanı sunuyor” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Otomotiv Teknolojisi Bölümü mezunu Emrullah Yalçın ise “Son derece önemli eğitimler alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erciyes Üniversitesi Mekatronik Bölümü mezunu Fatmanur Topçu da “Kariyerimi havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarda sürdürmek istiyorum” diye belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.