Gurbetçiler DİBS ile Altın Rezervlerine 1,7 Milyar Dolar Katkıda Bulundu

Yurt dışı yatırımcılar, Mayıs başında rekor düzeyde DİBS satın aldı ve yabancı DİBS stoku 1,5 yıla ulaştı.

TCMB’nin Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri Yayımlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri’ni yayınladı. İstatistiklere göre, yurt dışında ikamet eden kişiler 3 Mayıs haftasında:

  • Net 309,1 milyon dolarlık hisse senedi,
  • 761,1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS),
  • 52,1 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) satın aldı.

Yurt dışında ikamet edenlerin 6 haftadır devam eden DİBS alımları, 22 Mart haftasından bu yana 1 milyar 715,8 milyon dolara ulaştı. 6 haftalık periyotlarda bu durum, Aralık ayından bu yana en güçlü yabancı yatırımcı alımını işaret ediyor.

26 Nisan itibarıyla yurt dışında yerleşik kişilerin 37 milyar 717,4 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 3 Mayıs’ta 39 milyar 534,8 milyon dolara yükseldi.

Aynı dönemde, yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 3 milyar 114,6 milyon dolardan 3 milyar 927,3 milyon dolara, ŞBS stokları ise 158,1 milyon dolardan 211 milyon dolara arttı. Böylece, yabancıların DİBS stokları 24 Aralık 2021’den, ŞBS stokları ise Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Dahası, yurt dışında yerleşik kişilerin son haftaki alımları, 8 Aralık haftasından bu yana ilk kez yabancı alımlarının haftalık bazda 1 milyar doları aştığına işaret etti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.