GPAS İstanbul’daki “Yeşil Ekonomi Zirvesi” Sonlandı

GPAS İstanbul’da Yeşil Ekonomi Yatırım Zirvesi ekosistem ekonomisine ışık tuttu.

Yeşil Ekonomide Zirve ve Yatırım Fırsatları

Üsküdar’da düzenlenen Letven Capital ve GPAS İstanbul zirvesinde, iş dünyası liderleri, kuruluşlar, yeşil girişimciler ve özel sektör temsilcileri bir araya geldi.

Zirve, yeşil ekonomi yatırımcılarını ve sürdürülebilirlik çözümleri arayan işletmeleri buluşturdu. Etkinlik, doğrusal ekonomiye alternatif olarak yeşil ve dijital teknolojilerle dönüşümü vurguladı ve yatırımcıların bu süreçteki rolüne dikkat çekti.

GPAS İstanbul, yenilikçi AR-GE merkezleri, sanayi kuruluşları ve yatırımcıların ihtiyaçlarına yönelik iş modelleri sundu.

Letven Capital, yeşil ekonomi yatırımlarını destekleyerek ekosistemde köprüler kurmayı hedefledi. Zirve ayrıca, sektör standartlarını belirleyen panellere ev sahipliği yaptı:

  • Ulusal ve Uluslararası Yeşil Finans Kaynakları
  • Girişim Sermayesi Yeşil Teknoloji Yatırım Fonları
  • Avrupa’nın En Büyük Yeşil Ekonomi Ağı
  • Endüstride Yeşil Dönüşümün Uygulamaları
  • Yeşil Ekonomi Eşleştirme Toplantısı
  • Yeşil Ekonominin Platformu

Girişim Sermayesi Yeşil Teknoloji Yatırım Fonları

TÜBİTAK Girişim Sermayesi Fonları Koordinatörü Elif Koşok, girişimlere yönelik desteklerin artmakta olduğunu belirtti:

“Tech-Invest TR programımızı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 750 milyon TL yatırımıyla başlattık. Bu fonlar, ülkemize 5 milyar TL’lik kaynak kazandırdı.”

Değer Yaratma ve Yeşil Dönüşüm

Letven Capital Genel Müdürü ve GPAS İstanbul Başkanı Kamil Kılıç, yeşil ve dijital teknolojilere yatırım yapmanın önemini vurguladı:

“Letven Capital olarak, yeşil dönüşümde inovasyon yapan girişimler, kurumsal girişim sermayesi fonları ve yatırım şirketleri için sağlam yatırım stratejileri oluşturuyoruz.”

Yeşil Enerji Platformu GEP Türkiye’nin yeşil ekonomi çözümleri sunacağını belirten Kılıç, “Sürdürülebilir bir gelecek için aktif bir rol almak istiyoruz” dedi.

Avrupa’nın En Büyük Yeşil Ekonomi Ağı

Teknoloji girişimciliği topluluğu Tech Tour Başkanı Remy De Tonnac, “Yeşil Ekonomide Avrupa’nın En Büyük Ağı” başlığıyla konuştu:

“Girişimciler, çabalarıyla her şeyi başarabilir. Yeşil girişimciler ise bir amaç uğruna çalışır ve hiçbir şey amaç sahibi bir insandan daha güçlü olamaz. GPAS İstanbul gibi zirvelere ihtiyacımız var; böylelikle inovasyonu teşvik edebilir ve girişimciliği güçlendirebiliriz.”

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.