Geçmişten Geleceğe: Dede Mirasıyla Kolonya İhracatını Zirveye Taşıyan Kardeşler

Dede yadigarı kolonyacılığı, kimyager kardeşlerin ihracat hedefleriyle büyüyor.

62 Yıllık Mirasla Gelen Kaliteli Kolonya Üretimi

Himmet Soyak’ın emekliliğinin ardından Sındırgı’da küçük bir atölyede başlattığı kolonya üretimi, oğlu Kudret Soyak’tan torunları Himmet Soyak ve Pervin Çakır’a miras kaldı.

1962’de emekli ikramiyesiyle temelleri atılan işletme, çeşit çeşit kolonya üretimine imza atarak bir fabrikaya dönüştü.

Babalarının desteğiyle işlerini büyüten kardeşler, “Çam Çiçeği”, “Yaz Yağmuru” ve “Ayvalık Nergis” gibi özel kolonyalar dahil, 50’den fazla çeşit üretiyor.

10 yıl önce ihracata başlayan kardeşler, Arnavutluk, Bahreyn ve Almanya’ya kolonya gönderiyor. Balıkesir Atatepe Sanayi Sitesi’ne kurulan yeni fabrika, 15 kişiye istihdam sağlıyor. İhracatı artırarak 15 ülkeye ürün göndermeyi hedefliyorlar.

“Nitelikli Ürün Zorunluluğu”

Kimyager Himmet Soyak, firmanın 62 yıldır hizmet verdiğini belirtti. Ürün portföyüne yeni nesil kokular eklediklerini ifade eden Soyak, “Sıradan ürünler üreterek ‘Balıkesir kolonyası’ olmaktan çıkarsınız. Nitelikli ürün üretmek zorunluluğumuz var” dedi.

Kolonyalarda kullanılan aromaların çok önemli olduğunu vurgulayan Soyak, “Kaliteli ürün için işin kimyasını da bilmek gerek. Piyasada hem sentetik hem de %100 doğal aromalardan kolonya yapılabilir. Nitelikli ürün üretmek için bu kararı sizin vermeniz gerekiyor” diye konuştu.

İhracat Hedefleri

Soyak, hedeflerine ilişkin, “Yıllık ortalama 250 ton kolonya üretiyoruz, yaklaşık 25 tonunu ihraç ediyoruz. Kapasitemizi artırmak için yeni atölyeler kurduk ve büyümeye devam ediyoruz. İhracatımızı da arttırmayı planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Kokulu Kolonyaların Yükselişi

Soyak, mesleklerinin hijyen odaklı olduğunu vurgulayarak, “Kokulu kolonyalar ön plana çıkıyor ve parfümlü, kalıcı kokulara doğru evriliyor” dedi.

Himmet Soyak, hediyelik ürünlerde kaliteli ambalajın önemine dikkat çekerek, şişenin içindeki kolonyanın da aynı derecede önemli olduğunu belirtti.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.