Gazze’de İsrail Saldırıları Ekonomik Kıyamete Yol Açıyor

Gazze’de İsrail ablukası ve saldırıları: Tarım %80, sanayi %90 yok.

İsrail Saldırıları Gazze Ekonomisini Yok Etti

Filistinli ekonomist Muhammed Ebu Ceyyab, İsrail saldırılarının Gazze ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Ebu Ceyyab, saldırıların Gazze’de ekonomik düzeni tamamen yıkıma uğrattığını, tek bir üretim alanı bırakmadığını belirtti. Bu durum, toplumdaki ekonomik sınıflar arasındaki farkları ortadan kaldırdı.

Ebu Ceyyab, “Saldırılar, üst ve orta sınıfı yok ederek herkesi yoksullaştırdı. İsrail’in savaş uçakları ve tankları, sanayi sektörünü yok etti ve iş sahipleriyle çalışanları yoksul hale getirdi” açıklamasını yaptı.

Saldırılar sonucunda tarımsal üretimin %80-90’ının işlemez hale geldiğini belirten Ebu Ceyyab, endüstriyel altyapının %90’ından fazlasının yıkıldığını vurguladı.

Gazze’deki yapısal hasarın maliyetinin 18,5 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası’nın raporu, Gazze’deki nüfusun yarısından fazlasının açlığın eşiğinde olduğunu, tamamının ise ciddi gıda güvensizliği ve yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Sektörleri İhya Etmek İçin Yıllar Gerekecek

Ebu Ceyyab, sanayi, tarım ve üretim sektörlerini yeniden inşa etmek, ekonomideki çeşitli sınıfları ihya etmek için uzun yıllar sürecek yoğun çalışma, yeniden yapılanma ve milyarlarca dolar gerektiğini vurguladı.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.