Gazze Saldırıları Sonucu İsrail’in Turizmine Darbe

Filistin’e saldırı, İsrail’in turizmini düşürüyor.

İsrail’in Saldırıları ve Turizmdeki Düşüşü

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar, ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. En çok etkilenen sektörlerden biri de turizm.

2019 yılında İsrail ekonomisinin yüzde 2,6’sını oluşturan turizm sektörü, Kovid-19 salgını ile küresel turizm sektöründeki düşüşten dolayı 2021’de ülke ekonomisindeki payı yüzde 1,1’e düşmüştü. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarıyla birlikte turizm sektörü yeni bir krize sürükleniyor.

Saldırılar nedeniyle birçok uluslararası hava yolu şirketi ülkeye uçuşlarını askıya aldı. Bazıları ise henüz yeniden uçuş başlatmadı. Bu durum turist sayısını da olumsuz etkiledi. Ocak 2023’te İsrail’e giden turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 azalarak 58 bin 600’e düştü.

İsrail’in en çok turist aldığı ülkeler arasında ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Almanya, İtalya, Romanya, Polonya, Kanada ve İspanya yer alıyor.

İsrailli yetkililer “İsrail turistler için güvenlidir” mesajını vermeye çalışıyor. Ancak saldırılar sürerken turistlerin İsrail’e gelmeye tereddüt etmeleri bekleniyor.

İsrail Turizm Bakanı Haim Katz, ABD ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, 2024’ün inanç ve dayanışma turizminin ön plana çıkacağı bir yıl olacağını belirtti. Ancak saldırıların devam etmesi halinde turistlerin İsrail’e gitmekten çekineceği ve bu durumun 2024 turizm hedeflerini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor.

Finanstek, finans dünyasındaki güncel gelişmeleri okuyucularına sunarken, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtip, sağlanan bilgilerin kendi araştırmalarıyla değerlendirilmesi gerektiğini vurgular; sitedeki bilgilerden kaynaklanan zararlardan sorumlu tutulamaz ve okuyucuların herhangi bir finansal işlem yapmadan önce kendi risk analizlerini yapmalarını önerir.